Razstava naj bi bila še en korak pri preseganju meje med Slovenijo in Italijo. Foto:
Razstava naj bi bila še en korak pri preseganju meje med Slovenijo in Italijo. Foto:
Umetniška zbirka NLB prvič gostuje v zamejstvu. Foto: www.fotografi.org
Povojna slovenska umetnost

Razstava je na ogled v Pokrajinskem muzeju na goriškem gradu in v Kulturnem centru Lojze Bratuž. To je prva predstavitev umetniške zbirke NLB, strokovno jo vodi umetnostni zgodovinar in kritik Stane Bernik ob pomoči kritika Milčka Komelja in slikarja ter grafika Lojzeta Logarja, v tujini. Razstava sodi v okvir praznovanj ob slovenskem dnevu kulture, pobudo zanjo pa je dal generalni konzul RS-a v Trstu Jože Šušmelj ob sodelovanju goriške pokrajinske uprave.

Razstava, kot je v zamejstvu še ni bilo
Na goriškem gradu je na ogled 47 oljnih in akrilnih slik, v centru Bratuž pa 57 grafičnih listov in 23 malih plastik, je povedal vodja razstave Bernik in dodal, da bo razstava ponudila celosten vpogled v sodobno likovno umetnost na Slovenskem. Pokrajinska odbornica za kulturo Roberta Demartin pa je povedala, da gre za "izjemno kulturno dejanje", saj bo razstava še korak več k preseganju meje, ki je ne bo več konec letošnjega leta, pa tudi prvi zaokroženi pregled sodobne slovenske likovne umetnosti v Italiji. Po besedah predsednice centra Bratuž Franke Žgavec so v centru veseli razstave, ker gre za "razstavo, kakršne v zamejstvu še ni bilo", za pobudo se je javno zahvalila tudi generalnemu konzulu Šušmelju . Kustos goriškega Pokrajinskega muzeja Saša Quinzi je napovedal dvojezični katalog razstave.

V Gorici bodo razstavljena dela, ki zgovorno zaznamujejo razvoj slovenske likovne umetnosti v drugi polovici 20. stoletja. Pripoved se začenja z deli, ki so v obnovi po 2. svetovni vojni nosila pečat dobe, a se socrealistična nazornost kaže bolj kot osebno prizadeta odzivnost močnih ustvarjalcev, ki so gradili na izročilu slovenske predvojne družbeno angažirane umetnosti, je povedal Bernik. Dodal je, da so se umetniška dela od petdesetih let izrisovala na obzorju likovne izpovedi kot dejaven in izviren dialog z modernističnim izročilom in novodobnimi pobudami. Gre za kakovostne likovne dosežke uveljavljenih ustvarjalcev, ki jih je NLB za umetniško zbirko v skoraj desetih letih odkupila na domačem umetnostnem trgu. Zbirka obsega prek tristo umetniških del, ki so jih občasno že predstavili v galeriji Avla NLB.

Povojna slovenska umetnost