Razstava del dunajskega ekspresionista Egona Schieleja, ki trenutno gostuje v Amsterdamu, bi morala oktobra odpotovati v London. Avstrijski zvezni urad za varstvo spomenikov pa je presodil, da so številni od stotih akvarelov in risb tako občutljivi, da se morajo po koncu amsterdamske razstave vrniti domov.
Naravnost domov morajo itiOdločitev je bila sprejeta po nedavnem ponovnem natančnem pregledu umetnin, ki je po besedah Edwina Beckerja, kustosa nizozemske razstave, pokazal, da so posebej risbe tako zelo krhke, da bi jim nova pot lahko prizadejala nepopravljive razpoke. Slike se bodo tako iz Amsterdama vrnile naravnost domov, in sicer jih bo večina kmalu ponovno zadihala v dunajski Albertini, ki se lahko pohvali z najbolj obsežno zbirko del Egona Schieleja.
Kako zapolniti program
Zaradi nepričakovane odločitve se kustosi britanske kraljeve akademije ukvarjajo s problemom, kako odpovedani razstavi navkljub pripraviti privlačen jesenski program. Zapleteni birokratski postopki, ki spremljajo posojanje del velikih umetnikov, namreč galerijam ne dopuščajo kratkoročnega načrtovanja gostujočih razstav. Priprave na takšne razstave zahtevajo večletne priprave, nenadna odpoved lahko povsem poruši letni programski načrt kulturne ustanove, ogrozi pa tudi njeno finančno poslovanje.
Bliskovit vzpon, a tudi kratko življenje
Umetniška pot Egona Schieleja se ni vzpenjala tako počasi kot pri nekaterih slikarjih, ki so jih častili šele posthumno. Že kot dvajsetletnik je Schiele veljal za naslednika Gustava Klimta – napoved, ki pa je zaradi zgodnje smrti zaradi posledic smrtonosne španske gripe pri 28. letih nikoli ni mogel niti uresničiti niti postaviti na laž.
Zgodnja Schielejeva dela so bila zaradi gibanja v krogu kluba dunajskih secesijskih umetnikov, kamor je mladeniča uvedel sam Klimt, pod močnim vplivom secesije oziroma art nouveauja, kot so umetniški slog na prehodu 19. v 20.stoletje imenovali širom Evrope. Kasneje pa se je Egon Schiele - veliko duhov je razburil tudi s slikanjem aktov, v pozah, ki so že mejile na pornografijo - usmeril k ekspresionizmu, ki je njegovemu slikarskemu opusu vtisnil najmočnejši pečat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje