Ob prenovi mariborskega gradu so predlani delavci prvič naleteli na del prvotne arhitekture grajske bastije. Da bi odkrito arhitekturno dediščino lahko pokazali javnosti, so se v Pokrajinskem muzeju Maribor na začetku lanskega leta lotili iskanja dodatnih finančnih sredstev pri projektu INTERREG III A in zasnovali projekt Bastion, skupni napor Mestne občine Maribor, Pokrajinskega muzeja Maribor in Gradskega muzeja Varaždin.
Projekt Bastion vključuje obnovo bastije mariborskega gradu in rekonstrukcijo obrambnih inštalacij varaždinskega gradu. Muzeja bosta pripravila skupno muzejsko razstavo, spletno stran in prireditve, poskrbela pa bosta tudi za navezavo projekta na skupni turistični prostor.
V Mariboru za zdaj več uspeha
Po besedah Mirjane Koren, direktorice pokrajinskega muzeja Maribor, so že končali gradbena, sanacijska in konservatorska dela v bastiji mariborskega gradu. Raziskovanja in arheološka izkopavanja potekajo seveda tudi na obrambnem sistemu varaždinske grajske stavbe. V mariborski bastiji so že odkrili zelo dobro ohranjeno obrambno arhitekturno dediščino (ki sicer še ni bila primerno predstavljena in dostopna javnosti), arheologi v Varaždinu pa si obetajo, da bodo na ostanke obrambnih inštalacij varaždinskega gradu še naleteli.
Vsi različni, vsi proti Turkom
Mesti Varaždin in Maribor povezuje dejavnost znamenitih italijanskih utrdbenih arhitektov Alliev, ki so sredi 16. stoletja utrdili vrsto pomembnih mest v Italiji, Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem. V Mariboru so zgradili Koroško bastijo, Vodni stolp, prenovili Sodni stolp in zgradili grajsko bastijo z vzhodno teraso, v Varaždinu pa obrambni sistem grajske stavbe. Mesti sta tako dobili sodobne renesančne utrdbe, ki so jih varovale pred turškimi vpadi.
Roka roko umije
Muzeja pripravljata sodobno muzejsko razstavo, ki bo v Pokrajinskem muzeju Maribor odprta maja 2007, v Gradskem muzeju Varaždin pa decembra istega leta. Na razstavi bodo predstavljeni najnovejši izsledki raziskav. Spremljali jo bodo skupni kulturni dogodki v Mariboru in Varaždinu, ki so povezani z mariborsko bastijo in varaždinskim obrambnim sistemom.
Zgodovina je draga reč
Mestna občina Maribor je na razpisu pridobila približno 94,3 milijona tolarjev, sama pa je vložila v projekt približno 13,7 milijona tolarjev. S temi sredstvi bodo financirali gradbeno popravilo mariborske grajske bastije in postavitev dela nove stalne razstave v njej, izvedli pa bodo tudi vrsto dejavnosti za izboljšanje čezmejnih kulturnih in turističnih povezav; do zdaj so porabili že približno 60 odstotkov sredstev. Največji del so vložili v gradbena, popravljalna in konservatorska dela v bastiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje