Ta teden so v največji britanski katedrali na ogled postavili štiri sedem metrov visoka platna, ki jih je po naročilu vodstva cerkve naslikal ruski slikar Sergej Čepik. Slike, ki so jih obesili na čelo osrednje cerkvene ladje, predstavljajo največje slikarsko naročilo katedrale sv. Pavla v zadnjih 50 letih.
Gospodar prstanov ali Biblija?Čepik je biblijske motive postavil v nenavadno fantazijsko pokrajino, ki po poročanju britanskega Guardiana veliko bolj kot na pokrajino Bližnjega vzhoda spominja na strašni Mordor iz filma Gospodar prstanov. Po besedah dekana cerkve naj bi slike opozarjale ljudi, da živimo v precej neprijaznem svetu, polnem grozot. Te pa na žalost največkrat povzročimo sami.
Predstavljanje sodobne umetnosti v krščanskem hramu
Čepikov, ki je globoko veren in tudi sicer pogosto posega po biblijskih motivih, se je ob naročilu odločil za upodobitev Jezusovega rojstva, Jezusovega javnega duhovniškega delovanja, križanja in vstajenja. Čeprav slikam ne gre oporekati umetniške vrednosti, pa katedrala svetega Pavla ne bo njihovo stalno domovanje. Tam bodo visele le do leta 2007, in sicer kot del dolgoročnega projekta dekana cerkve, ki se je odločil, da bo v cerkvi predstavljal dosežke sodobnih slikarjev, katerim se upodabljanje biblijskih zgodb ne zdi preživela muha slikarjev davne preteklosti.
Povratek v svetega Pavla
Dela Sergeja Čepika tokrat ne bodo prvič gostovala v londonski katedrali. Na razstavi leta 2003, ki jo je prav tako organiziral dekan, prečastiti John Moses, je namreč že bilo predstavljeno Čepikovo delo, njegova znamenita slika Golgota. Ravno izredno zanimanje, ki so ga za omenjeno delo pokazali obiskovalci katedrale, pa je Mosesa spodbudilo, da se je odločil, da Čepika povabi k obsežnejši predstavitvi njegovega versko obarvanega dela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje