Razstava zvoka v galeriji Vžigalica se giblje med sodobnostjo in prihodnostjo. Foto: En knap
Razstava zvoka v galeriji Vžigalica se giblje med sodobnostjo in prihodnostjo. Foto: En knap
Kakšno vlogo ima zvok pri čustvovanju, čutenju in bivanju posameznika, se sprašuje Hanna Preuss.

Ponavadi se muzej in razstave v njem povezuje s čim zastarelim, vendar pa se tudi na tem področju pojavljajo trendi, ki jim sledita tudi Mestni muzej Ljubljana in Galerija Mestnega muzeja Vžigalica, v kateri je postavljen novi projekt sonorične umetnice Hanne Preuss z naslovom Soniferus in zvočni sij.

Projekt Soniferus in zvočni sij je zasnovan v interdisciplinarnem kontekstu, z željo po odkrivanju svežih stičišč med sonoričnimi umetnostmi in naštetimi področji skozi nov, sugestiven način ustvarjanja. Prav to pa umetnost Preussove izolira, a umetnica ostaja neomajna v prepričanju, da je zvok vse bolj pomemben, še posebej jo zanima, kako oblikuje posameznikovo čutenje, bivanje, življenje, nenazadnje tudi preživetje.

Prvi sonorični festival
Dogodke v galeriji Vžigalica je Preussova označila za pravi sonorični festival, na katerem bo vse zvenelo, "zveni pa vse, kar vibrira, vibrira pa tako ali tako vse". Koncept projekta Hanne Preuss je težko pojasniti z besedami, sama pa pravi, da ga je najbolje občutiti, pri čemer bodo predvsem zanimive t. i. zvočne nevihte, ki bodo na vrsti ob sredah ob 20.00. Senzorično umetnost bodo s svojim umetniškim medijem prepletali igralka Nataša Burger, glasbenik Milko Lazar, plesalka Maja Delak, pevka in plesalka Irena Tomažin in holistična umetnica Mojca Morya.

Poleg Preussove bodo na razstavi Mestnega muzeja sodelovali tudi Gregor Nartnik in Felix Andriessens ter veliko drugih sodelavcev, umetnikov in študentov, udeležencev umetniških in raziskovalnih mednarodnih seminarjev v Nemčiji, Italiji in Sloveniji. Rezultati teh dejavnosti so predstavljeni v različnih medijih, direktor muzeja Blaž Peršin pa je kot zelo zanimivo izkušnjo napovedal ježo na "Soniferusu, zvočnem konjeniku".