Razstavo, ki je na ogled v Galeriji Srbske akademije znanosti in umetnosti (SANU), je pripravil Stane Bernik, nastala pa je v organizacij Mestne galerije Ljubljana. Gre zapostavitev, ki je bila najprej na ogled v Ljubljani nato v Mariboru, Sarajevu, na Reki in v Zagrebu.
Kot pravi Bernik, je bila namreč ljubljanska fakulteta za arhitekturo "presejevalka" arhitektov, ki so gradili po jv. in srednji Evropi. Danes bodo lahko obiskovalci galerije SANU prisluhnili tudi Bernikovemu predavanju, na katerem bo predstavil arhitekturo v Sloveniji v 20. in 21. stoletju.
Razvoj arhitekture prek 114 del
Za izris jasnega pregleda razvojnega diagrama najbolj pomembnih arhitektonskih stvaritev od leta 1900 do leta 2000 je Bernik na postavitvi zbral 114 arhitektur. Kot poudarja, je prikazani izbor njegov osebni pogled, ki si ga je ustvaril v več kot 40 let trajajočem proučevanju zgodovine slovenske arhitekture. Posebna pozornost je namenjena "zlati dobi", kot Bernik označuje 50. leta. To obdobje predstavlja 15 arhitektov, ki so zaznamovali tudi arhitekturo nekdanjih jugoslovanskih republikah. 60. leta pa predstavlja ustvarjanje 28 arhitektov.
Arhitektura v Srbiji brez statusa umetnosti
Na pomen razstave za Srbijo je opozoril arhitekt Mihajlo Mitrović, ki pravi, da razstava obnavlja vezi, hkrati pa ponuja srbskim kolegom pogled na to, kako veliko pozornost posveča Slovenija arhitekturi, ta pa je v Srbiji izgubila status umetnosti in je zmanjšana na obrt. Temu je še dodal, da Srbija nima niti ene strokovne revije za arhitekturo.
Razstavo Slovenska arhitektura 20. stoletja spremlja istoimenski katalog.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje