Foto:
Foto:
Marko Kociper zna izvrstno ilustrirati tudi politično obarvane satire.
Marko Kociper je ilustriral tudi Sherryjino zgodbo, enega redkih slovenskih futurističnih romanov.

Na razstavi Štiri perspektive so predstavljeni vrhunci Kociprovega opusa, ki ga je uveljavljeni stripar in ilustrator ustvaril v zadnjih treh letih.

Družbeni problemi v stripu
Čeprav v stripih Marka Kocipra srečujemo izmišljene fantazijske like, so teme, ki jih obravnava Kociper, še kako prizemljene. Njegovi stripi namreč vedno podajajo avtorjev pogled na izbrano aktualno družbeno problematiko, ki se je avtor loti s humorjem, zaradi česar njegove zgodbe ne zaidejo v duhamorno moraliziranje.

V zgodnjem ustvarjalnem obdobju je Kociper odkrival predvsem resnične, lažne podobe in ozadja družbenega dogajanja v domačem kraju Železniki, danes pa pri iskanju novih tem ne pozna geografskih omejitev.

Po predlogah slovenskih pisateljev
Če se je v prvih letih ustvarjanja Marko Kociper po zgodbe zatekal izključno v skladišče zgodb v lastni domišljiji, se je kasneje odločil, da bo v strip skušal prenesti tudi lastne interpretacije zgodb izpod peresa slovenskih literatov. Na ta način je nastal na primer strip Podgana, katerega zgodba je delo Vinka Möderndorferja.

Ilustracije iz futurističnega sveta
Risarski mojster iz gorenjskega mesta Železniki se ne osredotoča le na risanje stripov, saj se pogosto podaja tudi na pot ustvarjanja ilustracij. Kociper se tako lahko pohvali z likovno opremo enega redkih slovenskih futurističnih romanov, in sicer dela Sherryjina zgodba Roka Siebererja – Kurija, kot tudi z ilustracijami v prestižni reviji Ampak in reviji Nika.

Nadaljuje slovensko striparsko tradicijo
Strip je v slovenskih množičnih medijih še vedno dokaj zapostavljena umetniška zvrst, tako da se le malo Slovencev zaveda, da se ima naš narod pravico pohvaliti z ne tako zelo bedno tradicijo izražanja v stripu. Začetke stripa lahko hitro odkrijemo že v hudomušnih ilustracijah in karikaturah znamenitega Hinka Smrekarja, med vidnimi in odličnimi stripovskimi prvoborci pa moramo nujno omeniti še Mikija Mustra, ki je ustvaril nesmrtne Zvitorepca, Trdonjo in Lakotnika, Kostjo Gatnika s stripom Magna Purga, v zadnjem času pa je nekaj medijskih žarometov oplazilo tudi strip Diareja avtorja Tomaža lavriča.