Upodobitve sužnjev najdemo tudi v likovnih delih. Foto: NY Historical Society
Upodobitve sužnjev najdemo tudi v likovnih delih. Foto: NY Historical Society
Za pobegle sužnje so razpisali tudi nagrade v višini nekaj dolarjev.
Oglas, prek katerega lastniki iščejo pobeglo sužnjo. Foto: NY Historical Society
Naslovnica dela Jamesa Hortona
Amerike so nastajale tudi prek poslov s sužnji.

Multimedijsko postavitev je pripravilo newyorško zgodovinsko društvo, na njej pa je mogoče videti zgodovinsko pravilne videoupodobitve razmer časa, redka primarna gradiva in interaktivne videopostavitve. Med deli so tudi žičnate skulpture, ki upodabljajo trpljenje sužnjev, in instalacija, ki prikazuje napeta ladijska jadra, v ozadju pa se slišijo glasovi, ki govorijo v več desetih afriških narečjih.

Rokopis Abrahama Lincolna
Med največ vrednimi eksponati je tudi izvirni rokopis osnutka Razglasa emancipacije, ki ga je napisal predsednik ZDA Abraham Lincoln. Ta izjemno dragocen dokument pa bo na ogled le od 7. do 15. oktobra.

Med drugimi dokumenti so tudi izvirni računi in potrdila o nakupu sužnjev, razpisi nagrad za ujetje pobeglih sužnjev, izvirni zemljevidi iz 18. stoletja, na katerih so označena ozemlja, ki so jih namenili osvobojenim sužnjem, in pisma, prek katerih izvemo več o tem, kako je potekal dan v življenju sužnjev in njihovih lastnikov.

Eseji o suženjstvu
Ob razstavi so pripravili tudi knjigo, v kateri so zbrani eseji na temo Suženjstvo v New Yorku. Razstava bo na ogled do 5. marca, zanjo pa sta odgovorna predvsem zgodovinar James Horton (tudi avtor dela Suženjstvo in ustvarjanje Amerike) in kurator razstave Richard Rabinowitz.

Največja prisilna selitev
Trgovina s sužnji prek Atlantika je bila največja prisilna selitev v svetovni zgodovini, v kateri je bilo 12 milijonov Afričanov ujetih in zasužnjenih za delo v Amerikah. Kot poudarjajo ustvarjalci razstave, to pomeni, da je bilo štiristo let vsak dan zasužnjenih več kot osemdeset ljudi.