The Smiths ne domujejo le v muzejih o glasbi, ampak tudi v likovnih galerijah. Foto:
The Smiths ne domujejo le v muzejih o glasbi, ampak tudi v likovnih galerijah. Foto:
Morrissey je verjetno vesel, da so izbrali tako dobrega fotografa. Foto: EPA

Fotografija Stephena Wrighta je krasila znameniti album The Queen is Dead iz leta 1986, člane s še vedno aktivnim pevcem Morrisseyjem na čelu pa je oko fotoaparata ujelo pred vhodom v klub Salford Lads. Od izida albuma je prav zaradi naslovnice klub postal ena od romarskih točk vseh zvestih oboževalcev zasedbe.



Kar dvakrat po naključju
Umetnik je pojasnil, da so ga fantje iz skupine The Smiths v bistvu našli v nočnem klubu. Kot mladenič brez prebite pare je Stephen Wright na lastno pobudo med nastopom skupine v klubu Free Trade Hall posnel nekaj fotografij. Poslal jih je nekaj glasbenim časopisom in Morrisseyja so nekatere od Wrightovih podob tako navdušile, da je fotografa kar sam poklical in ga povabil k sodelovanju.

Tudi fotografija za naslovnico albuma The Queen is Dead je nastala bolj ali manj po naključju. Fantje iz skupine Wrightu sploh niso povedali, za kaj potrebujejo fotografije. Rekli so le, da želijo nekaj fotografij. Pri izbiranju fotografij pa so očitno imeli dober nos, saj se je poziranje članov skupine pred klubom Salford Lads v zgodovino vpisalo kot eden najbolj prepoznavnih fotografskih dokumentov popa osemdesetih.

Popportretist osemdesetih
Stephen Wright se je v osemdesetih uveljavil kot eden prepoznavnih portretistov oseb iz sveta popularne glasbe. Na fotografski papir je med drugimi ujel podobe Madonne, Jamesa Browna in skupine U2.