Prepoznavnost del Gillian Carnegie je ravno zazrtost v klasično slikarstvo. Foto:
Prepoznavnost del Gillian Carnegie je ravno zazrtost v klasično slikarstvo. Foto:
Darrena Almonda je očitno povsem prevzela časovna dimenzija univerzuma.
Prvo podelitev Turnerjeve nagrade leta 1984 so proslavili s posebno razstavo v galeriji Tate. Foto: Tate Gallery

Presenečenje izbora finalistov nagrade, ki jo vsako leto podelijo britanskemu umetniku, mlajšemu od 50 let, ki se je v zadnjih 12 mesecih izkazal z res izjemnim delom, je Gillian Carnagie, slikarka klasičnih tihožitij in krajin.

Turnerjevo nagrado tako prejel Jeremy Deller, ki je žirante prepričal z videom o domačem kraju ameriškega predsednika Georgea Busha mlajšega.

Alternativna klasika
Čeprav je delo Carnagiejeve zazrto v klasicistični izraz preteklosti in se tako močno razlikuje od nagrajencev prejšnjih let, pa stavna razmerja na britanskih stavnicah napovedujejo njeno zmago. Ravno njeno klasično slikarstvo namreč v družbi sodone umetnosti učinkuje izrazito alternativno. Kdo bo res dobil nagrado, pa bo znano 5. decembra.

Reciklaža vsakdanjih materialov
Drugi v četici štirih, Darren Almond, skuša s pomočjo fotografije, filma in kiparstva raziskovati vprašanja časa in sledi, ki jih njegovo minevanje pusti na razvoju družbene in zasebne zgodovine posameznikov. Ko gre za materiale za izdelavo inštalacij in skulptur, Jim Lambie ni zahteven. Svoje izdelke, ki se tematsko dotikajo popularne kulture in mladinske subkulture, namreč izdeluje iz materialov, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju. Simon Startling pa je neutrudni reciklator, ki že obstoječim objektom in predmetom v procesu predelave podari nov značaj in podobo.

Za razmislek o umetnosti
Turnerjevo nagrado so prvič podelili leta 1984, njen namen pa je predstaviti najnovejše in največje dosežke v britanskem umetniškem življenju ter spodbujati razpravo o umetnosti v Britaniji. Že prvi nagrajenec Malcolm Morley je postavil do zdaj skoraj vedno veljavno pravilo, da priznanje roma v roke umetnikov, ki jih odlikuje izrazito sodoben umetniški izraz.

Morley si je namreč nagrado prislužil s kičastim kolažem podob, naslovljenim Slovo od Krete. Nicholas Serota, predsednik žirije Turnerjeve nagrade, za letošnje nominirance ni našel slabe besede. Za BBC je povedal, da so dela četverice dokaz za izjemno izrazno moč sodobne britanske umetnosti kot tudi za neverjeten talent, ki ga najdemo v vrstah mladih britanskih umetnikov.