Steven Day meni, da je demokracija zabavna. Tako je tudi naslovil svoje delo. Foto: Reuters
Steven Day meni, da je demokracija zabavna. Tako je tudi naslovil svoje delo. Foto: Reuters
Emergency Room
Vse, kar imam ponuditi - sta ponudila Jaishri Abichandani in Lasse Lau. Foto: Reuters
Emergency Room
Video o tem, kako naj bi umrla Anna Nicole Smith, so posneli Raphaele Shirley, Lee Wells in Paul Middendorf. Foto: Reuters

A ne, če sodelujejo v projektu Emergency Room, ki ga je ustanovil Thierry Geoffroy. V New Yorku je najel prostor, v katerem so izdelki umetnikov, s katerimi so se ti odzvali na novice, ki so jih pretresle. Če svojega dela ne oddajo do 12.30, se to ne more uvrstiti na razstavo.

Geoffroy je projekt začel iz same frustracije zaradi destva, da se ni mogel izražati, medtem ko je spremljal novice. Sodelujočim umetnikom je tako postavil le en pogoj: njihova dela se morajo odzivati na novice, a ne smejo kritizirati akterjev. Če jih v obup spravi odlok Busheve administracije, si tako lahko dajo duška ob kritiziranju odloka, ne smejo pa se norčevati iz Busha. "To bi bilo prelahko," meni v Franciji rojeni umetnik, ki bo projekt končal 19. marca.

Vsem ne uspe slediti hudemu tempu
Svoje izdelke v "Emergency Room" oddaja približno 30 umetnikov, od katerih se nekateri na aktualne dogodke odzivajo vsak dan, za druge pa je tak tempo prehud in svoje delo prinesejo na nekaj dni. Med tistimi, ki so ustvarjanje po vzoru novinarskega dela jemljejo zelo resno, je brooklynski umetnik Mac Premo. Eden izmed izdelkov, ki jih je ustvaril, prikazuje prstne odtise in roko, ki moli iz mavca, k temu pa ga je spodbudila novica, da bodo morali prišleki v ZDA namesto odtisov dveh prstov zdaj v tinto namočiti vseh deset prstov na roki.

Samo da ne bi srečal policistov ...
Odkar Premo sodeluje v projektu, je moral temu povsem prilagoditi ritem življenja. Vsako jutro vstane ob 6.30 in najprej prelista časopise, da bi našel zgodbo, ki bi v njem sprožila umetniško žilico. Nato se spravi v studio, in ko je delo končano, se spravi v avto in odpelje do razstavišča po vseh bližnjicah, ki jih pozna, da ne zamudi določene ure.

Prav tako takojšnje odzivanje na novice je to, kar Geoffroy želi od sodelujočih umetnikov. Tudi sodobna umetnost navadno rabi leto ali dve, preden pride v galerije, opozarja kustos projekta, ki ga je začel, da bi pospešil odzive umetnikov. Ti lahko tako ponudijo roko novinarjem, saj opozarjajo na stvari, ki v demokraciji ne delajo tako, kot bi morale.