Špansko slikarstvo je med drugim zastopano z Goyevim delom Pepito Costa y Bonells. Foto:
Špansko slikarstvo je med drugim zastopano z Goyevim delom Pepito Costa y Bonells. Foto:
Giovanni Paolo Panini
Paninijev pogled v baziliko sv. Petra.
Van Gogh
Pri pregledu evropske umetnosti brez Van Goghovih del ne gre. Foto: National Galleries of Scotland

Za ogled 50 izbranih del, med katerimi je El Grecova slika Čaščenje pastirjev in Goyin Pepito Costa y Bonells, tako do 12. novembra ni potrebno hiteti čez lužo, saj so pod naslovom Metropolitanski muzej, New York - mojstrovine evropskega slikarstva na ogled v prostorih sklada Pierre Gianadda. Izbor del se posveča štirim stoletjem španskega, francoskega, italijanskega, nizozemskega in avstrijskega slikarstva in tako med drugim na ogled ponuja dela Rembrandta, Anthonisa van Dycka, Gustava Klimta, Edgarja Degasa in Eduarda Maneta.

Za kuliso rimski sv. Peter
Razstava del, izbranih iz zbirke, ki jo Metropolitanski muzej v New Yorku dopolnjuje vse od svoje ustanovitve leta 1870, predstavlja zgoščen in hkrati pregleden vpogled v evropsko slikarstvo. Za nekakšen uvod v razstavo skrbi arhitekturna kulisa notranjščine bazilike sv. Petra v Rimu, pod katero se je podpisal Giovanni Paolo Panini. Njegov opus je znan po slikovitih krajinah in veličastnih upodobitvah arhitektur, vendar pa so številna njegova dela večjih formatov danes izgubljena ali uničena. Italijansko umetnost zastopa na razstavi v Martignyju še Giovanni Domenico Tiepolo. Na razstavi si je mogoče ogledati njegovo delo Apoteoza družine Giustiniani.

Vse do postimpresionizma
Pri predstavitvi nizozemskega slikarstva je poudarek na delih Rembrandta van Rijna, ki letos praznuje 400-letnico rojstva, in van Dycka. Nizozemskemu slikarstvu sledi pregled angleške umetnosti, ki jo zaznamujejo portretist John Hoppner in krajinar John Constable, nato pa se pozornost usmeri še v francosko ustvarjanje. Francija je med drugim zastopana z imenoma Paula Gaugina in Paula Cezannea, tem pa se pridružujejo tudi dela Nizozemca Vincenta van Gogha. Postavitev zaokrožijo najbolj znane impresionistične umetnine, med kateri so dela že omenjenega Eduarda Maneta.