Razstavi Podobe življenja in mita - ogledate si jo lahko v Narodnem muzeju - in Zgodbe situle iz Vač - poteka na Ljubljanskem gradu -, predstavljata umetnost oblikovanja bronaste pločevine, ki je pri nas cvetela med 7. in 4. stoletjem pred našim štetjem.
Umetniško središče v Zasavju
Sam izraz situlska umetnost je sicer varljiv, saj nikakor ne označuje zgolj oblikovanja situl, ampak zajema umetniško obdelavo prav vseh železnih predmetov in površin. Ta umetniška oblika je cvetela med 7. in 4. stoletjem pred našim ptetjem, v Sloveniji pa so jo gojili predvsem v Zasavju in na Dolenjskem.
Sredozemski vplivi
Umetnosti kovanja železa so se prebivalci slovenskih ozemelj priučili od sredozemskih ljudstev, ki so na svojih plovbah pogosto zašla do skrajnih severnih obal Jadranskega morja. Poudariti pa velja, da so naši predhodniki umetnost sredozemskih narodov nadgradili in so se lahko pohvalili s povsem svojim ustvarjalnim izrazom.
Najlepši primer situlske umetnosti je seveda znamenita Situla iz Vač, ki so jo arheologi okitili tudi z nazivom najpomembnejšega prazgodovinskega umetniškega izdelka slovenskih pokrajin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje