Šutej je bil umetnik raziskovalec. Njegova dela so bila pravzaprav strukturalne in optične raziskave, s katerimi je skušal v mediju likovne umetnosti odkriti vedno nova izkustva in načine ustvarjanja. Čeprav je Šutej slikarsko kariero začel kot konstruktivist, se je kasneje vdal imperativu bogatega notranjega sveta in svoja dela nadgradil z domišljijskimi sestavinami.
Raziskovanje izraznih variacijNaslednje področje Šutejevega "raziskovalnega dela" je bilo preiskovanje možnosti, na katere je možno upodobiti posamezen detajl ali kompozicijsko celoto. raziskovalno delo je Šuteju omogočilo, da ni nikoli postal bleda kopija drugih likovnih ustvarjalcev ter da njegov opus ni nikoli zašel v monotonost.
Glas o Šutejevem delu je presegel tudi meje takratne Jugoslavije in izvirnost njegovega likovnega izraza mu je utrla pot v družbo pomembnejših sodobnih slikarjev. vrednost njegovega dela dokazuje tudi domovanje številnih njegovih del v prestižnih muzejskih ustanovah, kot so newyorška mubzeja Guggenheim in Muzej sodobne umetnosti, londonski ustanovi Muzej kraljice Victorie in kralja Alberta in galerija Tate.
Filmski spomenik Miroslavu Šuteju
V 40 let dolgem ustvarjalnem obdobju je Šutej pripravil več kot 150 samostojnih razstav, za svoje delo pa je bil nagrajen s kar 60 nagradami doma in v tujini. Večni spomenik Miroslavu Šuteju je leta 1981 postavil režiser Nenad Puhovski, ki je režiral film Spomin na Šuteja, istega leta pa je hrvaška Narodna in univerzitetna knjižnica izdala tudi monografijo Šutej - risbe, ki predstavlja umetnikovo delo.
Obiski v Sloveniji
Umetnik je bil znan tudi slovenskim ljubiteljem likovne umetnosti, saj je večkrat sodeloval na ljubljanskem grafičnem bienalu. Nazadnje je Šutej "poslovno" obiskal Slovenijo leta 2003, ko je sodeloval na 6. mednarodni likovni koloniji v okviru ljubljanskega poletnega festivala, po koncu projekta pa je v Palaciju na Ljubljanskem gradu predstavil tudi nekaj svojih del.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje