67-letni Nachtwey velja za enega najuglednejših vojnih fotografov, ki je bil za svoje delo večkrat nagrajen. Mojster bo 9. junija v Cankarjevem domu vodil predavanje o svojem delu, obenem pa bosta na ogled tudi dve razstavi njegovih del - ena v Cankarjevem domu in druga v Galeriji Kresija.
Odprtje razstave v Cankarjevem domu z naslovom Witness bo potekalo 8. junija ob 20.00, njegov desetmetrski kolaž fotografij, imenovan The Sacrifice, pa bo na ogled od 10. do 21. junija v Galeriji Kresija.
V newyorškem Syracusu rojen Nachtwey je svojo fotografsko pot začel leta 1976 kot časopisni fotograf za Albuquerque Journal, se leta 1980 preselil v New York in začel delati kot svobodni fotograf. Leto dni pozneje je Nachtwey dobil svojo prvo zadolžitev v tujini, ko je na Severnem Irskem pokrival tamkajšnje nemire.
Na prvi bojni liniji
Od tedaj je pokrival vse večje spopade zadnjih dveh desetletij, od Balkana in Bližnjega vzhoda do Afrike in Azije. Pri tem je dvakrat za las ušel smrti - leta 2003 je bil ranjen v Bagdadu, ko je njegov konvoj zadela granata, lani februarja pa je bil zadet v nogo, ko je fotografiral politične proteste na Tajskem.
Nachtwey je človek, ki se je vedno znova podal na prvo bojno linijo z željo, da bi njegove fotografije spregovorile v imenu žrtev in njihove bolečine. Njegovo poslanstvo je "napovedati vojno vojni", zato se sam opredeljuje za "protivojnega" fotografa.
Nachtwey je v svojem pristopu k delu vedno brezkompromisen, spoštljiv in zavzet za nedvoumen in nepopačen prikaz realnosti. Ne izvaja samocenzure in je vedno ter kjer koli kritičen do politike.
Ameriško nacionalno združenje fotoreporterjev je Jamesu Nachtweyu večkrat podelilo nagrado za najboljšega fotoreporterja leta, sam pa ostaja skromen in zvest svojemu poslanstvu očividca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje