Kopije ohranjene korespondence je slovenskemu veleposlaniku v Londonu Iztoku Mirošiču izročil predsednik Kraljeve družbe lord Martin Rees. Slavnostni govorniki so bili veleposlanik Mirošič, lord Martin Rees, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Boštjan Žekš in Trevor Shaw. Z razstavo Slovenec po domovinstvu, Evropejec po duhu - J. V. Valvasor z Bogenšperka, ki je svoja vratana isti dan, pa so zaznamovali 320. letnico Valvasorjevega sprejema med člane londonske Kraljeve družbe (The Royal Society).
Prva razstava o Valavasorju v Kraljevi družbi
Na razstavi bo prvič na ogled postavljena ohranjena Valvasorjeva korespondenca s tajnikom Kraljeve družbe, ki je potekala med leti 1685 in 1688. Razstava je še posebnega pomena za Slovence, saj je bila korespondenca do zdaj slovenski javnosti dostopna le kot del knjižničnega gradiva. Slovenski polihistor, topograf in založnik Janez Vajkard Valvasor je prvi in edini Slovenec, ki je bil sprejet v angleško Kraljevo družbo. Njen član je postal leta 1687 z razpravo o usihanju Cerkniškega jezera, katerega je prvi natančno raziskal in popisal. Sprejem v Kraljevo družbo je za Valvasorja pomenil edino priznanje njegovih znanstvenih dosežkov za časa njegovega življenja.
Razstavljena tudi Slava vojvodine Kranjske
Obiskovalci londonske razstave bodo imeli tako edinstveno priložnost neposrednega stika z Valvasorjevo korespondenco, njegovimi lastnoročno zapisanimi pismi, razstavljeno pa bo tudi avtorjevo življenjsko delo Slava vojvodine Kranjske. Delo slovenskega znanstvenika bo med drugim predstavljeno preko citatov iz njegovih pisem, obširno pa je predstavljena tudi njegova razprava o Cerkniškem jezeru.
Nova obogatitev şlovenskih inštitucij
Digitalne kopije Valvasorjeve korespondence, ki jih bo ob slavnostnem dogodku veleposlaniku Iztoku Mirošiču izročil predsednik Kraljeve družbe Martin Rees, so namenjene dopolnitvi in obogatitvi nacionalnega arhiva slovenskih inštitucij: ministrstva za kulturo, Narodne in univerzitetne knjižnice, Narodnega muzeja, Arhiva Slovenije, Zavoda Bogenšperk in drugih.
Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) pa namerava letošnjega junija izdati znanstveno in umetniško zahteven projekt faksimilnega natisa celotne Valvasorjeve dediščine, to je 17 zvezkov zbirke Iconotheca Valvasoriana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje