Nataša Prosenc je v postavitvi prek mostov maja opozorila na odtujenost med ljudmi. Foto: Claudia Durgnat
Nataša Prosenc je v postavitvi prek mostov maja opozorila na odtujenost med ljudmi. Foto: Claudia Durgnat

Z videoinstalacijo se Prosenčeva loteva preobrazbe, ki jo doživimo na poti od konkretnega k abstraktnemu, od telesa k duhu, ženskega načela k moškemu. Projekt sestavlja pet sinhronih gibljivih slik, postavljenih v obliki prostorsko razgrajenega križa. Tokratni projekt je najkompleksnejša videoinstalacija Prosenčeve do zdaj, saj skrbno upošteva tudi tloris cerkve in njene prostorske razsežnosti. V Kostanjevici je na ogled od 17. junija do 28. avgusta.

"razmislek o izvoru, prazgodbi, kakor jo je mogoče razumeti v času, ki se gradi na ruševinah modernizma in ki je zaznamovan s cinizmom, občutkom nemoči in razvrednotenjem vsakršnih norm."

Navdušenje nad videom že od študijskih let
Z videodeli se je Nataša Prosenc začela ukvarjati že med študijem na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Leta 1997 je kot Fulbrightova štipendistka odpotovala v Los Angeles, kjer je študirala film in video na Kalifornijskem inštitutu za umetnost. Leta 1999 se je predstavljala na beneškem bienalu, kjer je bila na ogled njena videoinstalacija Gladiatorji, za katero je nato prejela nagrado Prešernovega sklada.

Sto let beneških kanalov
Zadnja leta Prosenčeva največ ustvarja v ZDA, kjer je konec maja postavila projekt Bridges & Beyond (Mostovi & prek). Z njim so v kraju Venice (Benetke) praznovali sto let kanalov v kraju, namen Prosenčeve pa je bil opozoriti na povezave med ljudmi v družbi, v kateri prevladujeta individualizem in sovražnost.