Slika, ki prikazuje trpeče matere, živali in odsekane ude, visi v muzeju Reina Sofia v Madridu. Ker je znamenita slika nastala v spomin na trpljenje prebivalcev baskovskega mesta Guernica, je baskovski senat odbora za kulturo madridski muzej pozval, da sliko vsaj za nekaj časa - če že ne za vedno - pošljejo v Baskijo.
Absurdno potovanje na sejem avtomobilovV muzeju Reina Sofia trdijo, da bi lahko potovanje močno poškodovalo orjaško sliko, ki je dolga kar 7,76 metra in visoka 3,49 metra. Baski pa so prepričani, da je zavrnitev predloga le izraz sovraštva do Baskov, saj so sliko poslali tudi onkraj velike luže v New York (v muzeju MoMa je prebila več let) in v manj oddaljeni London, obiskala pa je tudi že Pariz. Nekoč so jo poslali tudi na avtomobilski sejem v Manchestru.
Umetnostni zgodovinarji, tudi tisti, ki jim materni jezik ni španščina, pa zagotavljajo, da so vsa potovanja zares precej ogrozila stanje slike in da ji prav nobeno, četudi kratko, potovanje ne bi prav nič koristilo.
Čigav boj je najbolj pravičen?
Madrid-Baskija pa ni edina os, na kateri se vije umetniška državljanska vojna. Druga os vodi iz Madrida v Barcelono, kjer si mestni očetje prav tako prizadevajo pridobiti sliko, ki prikazuje grozote španske državljanske vojne, ki je kot zmagovalca ustoličila generala Franca. Barcelona je namreč nekoč že nudila dom sliki, zato so lokalni veljaki prepričani, da bi bilo pravici zadoščeno le, če bi se slika vrnila v svoj prvotni dom.
Zagotovo izgubljena vojna
Sicer pa je treba omeniti, da je leta potovanj Guernice "zakrivil" kar njen avtor. Picasso, ogorčen nad avtokratskim režimom generala Franca, je namreč zahteval, da njegova slika ne prestopi španske meje, dokler ne bo Španija spet postala demokratična država. Slika je tako v Španijo prispela šele leta 1981. Od tam verjetno ne bo kmalu odšla. Sodba španskega ministrstva za kulturo, da bi vsako potovanje lahko ogrozilo sliko in da zato slika nikoli več ne bo zapustila svojega trenutnega doma, pa Baskom in Kataloncem sporočajo, da bodo svojo umetniško državljanjsko vojno zagotovo izgubili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje