Razstava Volneni okusi, ki na ogled postavlja ročno polstene, unikatne izdelke solčavskih žena, obuja spomin na pretekle čase. Foto: RTV SLO
Razstava Volneni okusi, ki na ogled postavlja ročno polstene, unikatne izdelke solčavskih žena, obuja spomin na pretekle čase. Foto: RTV SLO

Na razstavi Volneni okusi, ki so jo odprli v Steklenem atriju mestne hiše so predstavljeni ročno polsteni, unikatni izdelki, narejeni iz volne avtohtone jezersko-solčavske ovce, ki nastajajo v okviru projekta BICKA - polstena volna na Solčavskem. Na razstavi sodeluje 14 žensk s tega območja s praktičnimi, a povsem eksperimentalno oblikovanimi volnenimi izdelki za vsakdanjo rabo: od copat, torb, kravat, pokrival, do igrač. Brezplačno razstavo, ki bo na ogled do 6. januarja, bo slavnostno odprl Uroš Grilc, načelnik za kulturo Mestne občine Ljubljana.

Unikatni izdelki iz volne
Projekt BICKA - polstena volna na Solčavskem v Solčavi poteka od leta 2005. Nastal je iz potrebe po alternativnih možnostih uporabe volne, kreativnega dela in redefinicije kulturnega življenja na podeželju. Izdelki, nastali v okviru projekta BICKA, so unikatni, saj so narejeni ročno oziroma s t. i. tehniko polstenja. Ta sicer razmeroma preprosta tehnika velja za eno najstarejših tehnik tekstilne umetnosti in ima v zgodovini človeštva bogato tradicijo.

Skrb za slovensko kulturno krajino
Izdelovanje volnenih izdelkov hkrati pomeni inovativno predelavo in uporabo volne. Ta je namreč danes pogosto razumljena kot stranski produkt oziroma v mnogih primerih odpadni material, saj so cene nepredelane surovine na trgu zelo nizke ter ne pokrivajo niti stroškov striženja. Predelava volne hkrati spodbuja rejo drobnice, ki ohranja gorske pašnike in s tem prispeva tudi k ohranjanju slovenske kulturne krajine.