Muzej, ki hrani dela Clauda Moneta, bi moral bolje skrbeti za svoja dela. Foto: Kaiser Wilhelm Museum
Muzej, ki hrani dela Clauda Moneta, bi moral bolje skrbeti za svoja dela. Foto: Kaiser Wilhelm Museum
George Segal
Kipi so na vročino manj občutljivi kot slike. Foto: Kaiser Wilhelm Museum

Nemški muzej namreč ne premore klimatske naprave in zaradi izredne vročine so se začela platna slik gubati. Ustanovo so zato začasno zaprli, slike, med katerimi so tudi dela Moneta, Kandinskega in Mondriana, pa odnašajo v klet. Muzej pa ima v lasti tudi izjemno zbirko sodobne umetnosti, ki jo sestavljajo dela Gerharda Richterja, Yvesa Kleina, Kennetha Nolanda in Sigmarja Polkeja. Skoraj neverjetno je, da muzej, ki hrani dela tako odličnih umetnikov, ni klimatiziran. Znano je namreč, da lahko slike svojo lepoto ohranijo, le če visijo v prostorih s stalno temperaturo in vlago. Muzej naj bi klimatsko napravo dobil naslednje leto.

35 stopinj je odločno preveč
Direktor muzeja Martin Hentschel je pojasnil, da se je temperatura v muzeju dvignila celo do 35 stopinj Celzija, kar je posebej ogrozilo sodobna platna. Tako visoka temperatura namreč izsuši barvo, ki se lahko začne luščiti. To se pri oljnih barvah starih mojstrov ne zgodi tako pogosto. Škode na slikah za zdaj še ni mogoče oceniti, počakati je treba, kaj se bo z njimi zgodilo v hladni kleti.

Slabo sodelovanje s tujino
Muzej cesarja Viljema domuje v stavbi s konca 19. stoletja. In čeprav ima ustanova dobre odnose z drugimi muzeji in galerijami po svetu, njenim sodelavcem le redko uspe pripraviti zares vrhunsko gostujočo razstavo. Zaradi slabe tehnične opremljenosti namreč tuji muzeji in galerije muzeju v Krefeldu nočejo posojati svojih del.