Kakovost Hitlerjevega umetniškega dela je zelo nihala. Odvisna je bila od Hitlejevega duševnega stanja. Foto:
Kakovost Hitlerjevega umetniškega dela je zelo nihala. Odvisna je bila od Hitlejevega duševnega stanja. Foto:
Adolf Hitler
Se je Hitler v krutega diktatorja prelevil zaradi frustacij, ki mu jih je povzročil 'padec' na sprejemnih izpitih na dunajski akademiji lepih umetnosti? Foto: EPA
Orlovo gnezdo
Je Hitler navdih za ustvarjanje dobil tudi na oddihu v idiličnem Orlovem gnezdu?

Ian Morris iz dražbene hiše Jeffrys v mirnem mestecu Lostwithiel v Cornwallu je dejal, da telefoni nenehno zvonijo, saj se zbiratelji z vsega sveta zanimajo za dela, ki bodo 'šla pod kladivo' 26. septembra. Najbolj 'zagreti' za nakup Hitlerjevih del so menda zbiratelji iz Rusije, ZDA in Južnoafriške republike.

Nenavadna zgodovinska pot 21 umetnin
Na dražbi bodo prodajali 21 Hitlerjevih akvarelov in skic, ki jih je tedaj še prihodnji diktator ustvaril med 1. svetovno vojno, ko se je boril na nemški strani. Slike so za več kot 60 let preprosto 'izginile'. Pojavile so se šele leta 1980 ob raziskovanju podstrešja v neki zasebni hiši v bližini kraja Huy v Belgiji. Brskanje po podstrešju je razkrilo zapečateno škatlo, v kateri so ležali Hitlerjevi slikarski poskusi. Škatlo sta menda na podstrešju pustila begunca, ki sta se po koncu vojne iz Francije vračala domov. Avtentičnost slik je bila določena leta 1986. Strokovnjaki so avtorstvo slik določili predvsem na podlagi akronima AH in podpisa Adolf Hitler, ki so ju primerjali z zapisi na dotlej identificiranih Hitlerjevih delih. Kljub temu številni še danes dvomijo, da je vsa ta dela zares ustvaril Hitler.

Vojna je načela Hitlerjeve živce
Zbirateljev očitno ne moti, da so dela, ki se bodo tokrat znašla na dražbi, precej slabše kakovosti od nekaterih Hitlerjevih platen, ki so v zadnjih letih že zamenjala lastnika. Strokovnjaki za umetnost poslabšanje kakovosti pripisujejo razmeram, v katerih je Hitler ustvaril umetnine, ki se jih želi 'znebiti' starejša Belgijka, ki pa želi ostati anonimna. Adolf Hitler je med delom trpel zaradi pomanjkanja in stresa, ki pesti vojake na fronti, morda je bil celo v šoku.

Nič kaj prida slikar
Zanimanje za Hitlerja sicer ni nikakršna novost. Lani je eden izmed Hitlerjevih akvarelov dosegel ceno malo manj kot 8.000 evrov. Treba pa je priznati, da delo nikoli ne bi doseglo tolikšne cene, če na njem ne bi bilo zapisano ime Adolf Hitler. Nihče ne zanika, da Hitler ni bil vsaj malo nadarjen slikar. Že kot deček je sanjal o karieri umetnika, a so ga na sprejemnih izpitih na akademiji lepih umetnosti na Dunaju dvakrat zavrnili. Njegovo delo lahko torej označimo kot solidno umetnost ljubiteljskega slikarja.

Vsakič, ko se v javnosti pojavijo novice o Hitlerjevih umetninah, se oglasijo tudi ljudje, ki menijo, da je že samo omenjanje Hitlerjeve umetnosti moralni prekršek, organiziranje dražb njegovih del pa je seveda še hujši greh zoper človeštvo. A treba je poudariti, da dražbene hiše, ki prodajajo Hitlerjeva dela, ne poveličujejo njihovega avtorja, poleg tega pa je ogled Hitlerjevih del tudi zanimiva študija osebnosti enega najbolj krutih diktatorjev 20. stoletja.