Največja razstava Marcovih del po letu 1916 na enem mestu prinaša 95 slik in 145 risb, skulptur ter oblikovalskih dosežkov enega od članov znamenite umetniške skupine Der blaue Ritter (Modri vitez), katere član je bil tudi ruski ekspresionist Vasilij Kandinski.
Študija Marcove umetnostiPriprave na razstavo - ogledate si jo lahko do 8. januarja - so kustosom vzele več let, saj postavitev ni le predstavitev Marcovih del, ampak skuša pojasniti povezavo med Marcovim delom in umetnostjo njegovih sodobnikov pa tudi Marcove študije slikarskih tehnik. Z razstavo so v muzeju Lenbachhaus obeležili kar dve obletnici, in sicer 125. rojstni dan Franza Marca (rodil se je leta 1880) in 90. obletnico slikarjeve smrti (umrl je leta 1916).
Številna uničena dela
Čeprav razstava prinaša v Münchnu boljši vpogled v delo Franza Marca kot tista leta 1916, pa si prav vseh Marcovih del, ki so bila predstavljena na spominski razstavi med prvo svetovno vojno, v Münchnu ne moremo ogledati. Številna so bila uničena med drugo svetovno vojno, ali pa so se v letih vojnega brezvladja za njimi izgubile vse sledi.
Kronologija Marcove umetnosti
Kuratorji so razstavo organizirali retrospektivno. V stari hiši Lenbachhaus so predstavljena dela, ki jih je Marc ustvaril med letoma 1902 in 1910, ko so njegove slike postopoma dobivale obrise ekspresionizma. Največje mojstrovine pa so predstavljene v prostorih galerije Kunstbau, kjer ob velikih barvitih platnih stojijo majhne romantične razglednice, nad slikanjem katerih se je Marc navduševal v letih 1913 in 1914, in redko predstavljena dela uporabne umetnosti in skulpture iz zadnjega obdobja Marcovega življenja.
Konec pri Verdunu
V Kunstbauu so predstavljene tudi vezi med umetniškim izrazom Franza Marca in delom njegovih sodobnikov, v galeriji pa se lahko naučimo tudi, katere motive ja Marc najraje obdeloval, in pot razvoja umetnikovega sloga. Dela za veliko razstavo je prispevalo več kot 100 umetniških ustanov in zasebnih zbirateljev, ki se navdušujejo nad umetnostjo ekspresionista, čigar življenje se je prehitro končalo na bojišču v bitki pri Verdunu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje