Benedettijeva je oblekla superjunake, glavno vlogo pa je namenila ženski. Foto: Mateja Benedetti
Benedettijeva je oblekla superjunake, glavno vlogo pa je namenila ženski. Foto: Mateja Benedetti

Tudi današnja Zadnja večerja, multimedijska razstava oblačil in kostumov Mateje Benedetti, je simbol nekega novega začetka. Z dogodkom, ki so ga pripravili v Stari elektrarni, namreč Benedettijeva predstavlja zanimiv umetniški projekt in obenem zaganja nov podvig, svojo novo blagovno znamko Benedetti Pure Couture in znamko kostumov Dream Couture.

Igra moškega in ženskega principa
Razstavo, ki je zasnovana kot stičišče med likovno umetnostjo, modo in kostumografijo, je navdihnila slika Leonarda Da Vincija. Zadnja večerja Mateje Benedetti se v medijih animacije, fotografije, ilustracije in kostumske postavitve poigrava s kontroverznimi momenti Da Vincijeve slike. Tu gre v prvi vrsti za dvoumnosti pri interpretacijah ženskega in moškega principa; glavna kontroverza se nanaša na lik Marije Magdalene, ki ga morda ponazarja oseba na Jezusovi desni. Ortodoksna razlaga seveda pravi, da je to apostol Janez.

Končna sinteza v ženski - ustvarjalki
Mateja Benedetti je tako zasnovala dve postavitvi. Prva, ki je izraz možatosti, skozi podobe različnih superherojev ponazarja fizični, moški princip. Druga postavitev je ženstvena; emocionalnost predstavljajo igralke, ki prikažejo vrsto čustvenih izrazov. Njihova kulminacija je lik ženske - ustvarjalke. Ta je obenem tudi izraz popolne uravnoteženosti in popolnosti, oseba, v kateri se tvorno povežeta žensko in moško načelo.

V Kopru rojena Mateja Benedetti je po študiju oblikovanja tekstilij in oblačil na ljubljanski Naravoslovnotehnični fakulteti izobraževanje nadaljevala na šoli Utrecht School of teh arts na Nizozemskem. Že nekaj let se ukvarja s kostumografijo in modnim oblikovanjem.