Med zaplenjenimi umetninami so tudi dela znamenitega slikarja Tiepola. Foto: AFP
Med zaplenjenimi umetninami so tudi dela znamenitega slikarja Tiepola. Foto: AFP
Odtujene umetnine
Italijani so še vedno prepričani, da hranijo svojo last. Foto: RTV SLO

Dela beneških mojstrov iz obdobja od 14. do 18. stoletja so iz tržaškega muzeja Revoltella, kjer so bila na medijsko zelo odmevni razstavi predstavljena na začetku letošnjega leta, preselili v kletne prostore muzeja Santorio. Santorio je precej slabo obiskan muzej, novice o razstavi pa v italijanskih medijih ni bilo zaslediti.



Italijani vztrajajo pri svojem
Čeprav je Slovenija v zadnjih dveh letih večkrat zahtevala vrnitev umetnin v cerkve, iz katerih so jih Italijani odnesli leta 1940 in v naslednjih letih, da bi jih zavarovali pred poškodbami med morebitnimi vojaškimi spopadi, pa nič ne kaže, da se bodo dela Giambattiste Tiepola, Benedetta Carpaccia, Alessandra Algardija, Paola Veneziana in nekaterih drugih mojstrov vrnila na slovensko ozemlje. Italijani namreč še vedno zatrjujejo, da so odnesli umetniška dela, ki so bila takrat shranjena na italijanskem državnem ozemlju.

To je tudi mnenje Renza Codarina, enega izmed organizatorjev razstave "zloglasnih" umetnin: "Dela so v lasti italijanske države. V Italijo so prišla iz Istre, Kopra in Pirana, in sicer v obdobju, ko je bila tam zagotovo Italija in zato ne vidim razloga, da bi jih vrnili v Istro. Le v primeru morebitnih kulturnih dogovorov o izmenjavi, čemur sem naklonjen." Codarin tako očitno ni seznanjen s prakso, ki je še posebej uveljavljena zadnja leta, ko nekatere nekdanje kolonialne sile vračajo umetnine, ki so jih zaplenile med razcvetom svojih imperijev.