Ker so zastave delo 'priložnostnih' izdelovalcev zastav, so številne med njimi heraldično nepravilne. Foto: RTV SLO
Ker so zastave delo 'priložnostnih' izdelovalcev zastav, so številne med njimi heraldično nepravilne. Foto: RTV SLO
Razstava partizanskih zastav
Ogled razstave zastav je še posebej zanimiv zaradi vzorcev in napisov, ki so jih Primorci izvezli na zastavah. Foto: RTV SLO

Razstava v organizaciji Goriškega muzeja predstavlja partizanske zastave, ki so jih med letoma 1943 in 1945 po večini na skrivaj sešile in izvezle primorske žene in dekleta. Postavitev izpostavlja trideset zastav iz sicer veliko večje zbirke Goriškega muzeja, na katerega sedežu, gradu Kromberk, bodo pripravili tudi obsežnejšo razstavo o priključitvi Primorske.

Iznajdljivost naroda v stiski
Ogled razstave partizanskih zastav je zanimiv tudi zato, ker so te zastave pričevalci o iznajdljivosti naroda, ki se znajde v stiski. V splošnem pomanjkanju dobrin so namreč Primorci zastave izdelovali celo iz starih padal oziroma iz padalske svile, občasno pa so se lotili tudi predelovanja starejših italijanskih zastav. Avtor razstave Darko Sedmak je tako kot enega izmed zanimivejših artefaktov izpostavil zastavo, na kateri se še vedno vidi grb Savojcev, stare italijanske kraljeve dinastije.

Največja tokrat predstavljena zastava je dolga tri metre. Večina je manjših; to še posebej velja za tiste, ki so jih izdelali v taborišču v Dachauu. V prispevku za Televizijo Slovenija je Sedmak še poudaril, da so v avli Mestne občine Nova Gorica po večini razobešene brigadne zastave, nekatere pa so bile tudi last različnih med drugo svetovno vojno dejavnih organizacij. Tudi komunistične partije.

Priložnostni izdelovalci zastav in heraldične napake
Direktor Goriškega muzeja Andrej Malnič pa je ob razstavi izpostavil še eno zanimivost. To so napake pri izdelavi zastav. Številni 'priložnostni' izdelovalci zastav namreč niso pomislili na to, kako bo zastava videti, ko jo bodo obesili pokonci. Zato so nekatere razobešene zastave heraldično nepravilne in napisi na njih niso dobro berljivi. Sicer pa so ravno napisi in izvezeni vzorci tisti, zaradi katerih je ogled zastav še posebej zanimiv, saj dajejo vsaki posamezni zastavi poseben značaj .