Ameriški industrialec Howard Gilman je del svoje zbirke 8.500 fotografij muzeju poklonil, preostanek pa je ustanova odkupila. Zbirka priča o razvoju fotografske umetnosti, je pa tudi veren dokument političnih prelomnic ter sprememb v načinu življenja v zadnjih dveh stoletjih.
Fotografske ikone 19. stoletja
Daniel je še dodal, da je Metropolitanski muzej zelo ponosen, da se pod njegovo streho nahajajo dela nekaterih največjih fotografskih ikon 19. in 20. stoletja. Opozoril je predvsem na britansko fotografinjo Julio Margaret Cameron, ki je okoli leta 1860 slovela kot odlična fotografska portretistka, ter na fotografije Rogerja Fentona, ki je s fotografsko kamero zaznamoval dogajanje na bojiščih in v zaledju krimske vojne.
Mejniki fotografije
Po besedah Daniela so v zbirki zastopani prav vsi fotografi prvih sto let razvoja dokumentarne in umetniške fotografije, ki so vsaj nekaj pomenili v svetu fotografije, predstavljeni pa so tudi sicer neznani avtorji, ki pa jim je kdaj (morda tudi po golem naključju) uspelo ustvariti zelo nenavadno ali pa tehnično odlično fotografijo.
Metropolitanski muzej ni želel izdati, kako globoko je bilo za nakup zbirke potrebno seči v žep, vendar pa se je na straneh časnika New York Times pojavila domneva, da velja zbirka morda celo več kot 100 milijonov ameriških zelencev.
Najprej le 20 fotografij
Celotna zbirka verjetno nikoli ne bo postavljena na ogled, prvih 20 fotografij pa naj bi bilo predstavljenih 17. aprila. Postopoma naj bi se v razstavnih prostorih Metropolitanskega muzeja znašlo še več fotografij, kustosi pa jih bodo uporabljali predvsem kot spremljevalno gradivo začasnih tematskih razstav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje