Kompozitni materiali se ne uporabljajo več zgolj za visokotehnološke predmete v letalstvu in kozmonavtiki, ampak so zelo primerni za vsakdanjo rabo. Foto: Arhitekturni muzej Ljubljana
Kompozitni materiali se ne uporabljajo več zgolj za visokotehnološke predmete v letalstvu in kozmonavtiki, ampak so zelo primerni za vsakdanjo rabo. Foto: Arhitekturni muzej Ljubljana
Na natečaj je svoje projekte prijavilo 55 udeležencev iz 17 držav. Foto: www.designvlaanderen.be
Kompoziti na pohodu

Composites-on-Tour-2/Kompoziti na pohodu je naslov razstave, ki je rezultat mednarodnega natečaja oblikovanja izdelkov iz kompozitov. Postavitev, ki jo pripravlja Sekretariat bienala industrijskega oblikovanja, skupaj s partnerji iz petih evropskih držav (Belgije, Nizozemske, Madžarske, Francije in Španije), je sestavljena iz znanstvenega in oblikovalskega dela.

Prvi je namenjen predstavljanju lastnosti kompozitnih materialov, torej plastike, ojačane z vlakni, hkrati pa znanstvena sekcija Xtra Strong/Light Composites (KU Leuven) ponazarja tudi vpliv raziskav in razvoja na področju kompozitnih materialov na vsakdanje življenje. V drugem delu razstave pa se obiskovalci spoznajo z rezultati natečaja, ki je nagradil najbolje oblikovan kompozitni izdelek za "široko potrošnjo".

Na ogled so dela dveh zmagovalcev mednarodnega natečaja, izbor dvajsetih drugih prijavljenih del in manjše število del, ki ga je izbrala žirija. Svoje delo pa predstavljata tudi dela slovenskih oblikovalcev Jaka Verbiča in Žiga Culiberga (z žepno svetillko D light).

Najboljši proizvod in prototip
Na natečaj je 69 projektov prijavilo 55 udeležencev iz 17 držav, najboljše pa je izbirala žirija pod vodstvom predsednika Johana Valckeja, direktorja Design Flanders. Člani žirije so bili Ron Arad, Adriaan Beukers, Ignazio Crivelli-Visconti, Jure Miklavc, Carmen Rubio Palau, Philippe Picaud, Hans Robertus, Ignaas Verpoest in József Zalavári. V kategoriji proizvodov sta zmagala danski duo Poul Christiansen in Boris Berlin, ki sta prepričala z izdelkom Komplot Design. V kategoriji prototipov pa je najbolj prepričal Sébastien Dubois iz Kanade. Nagrajenca sta prejela 7.500 evrov nagrade.

In kaj so kompozitni materiali?
Gre za sodobne materiale, ki so na makroskopski ravni sestavljeni iz dveh ali več različnih materialov. Prednost kompozitnih materialov, ki so sestavljeni iz osnove ali matrice ter utrjevalne faze oziroma ojačilnega elementa, je to, da je njihove lastnosti mogoče načrtovati vnaprej.

Iz Ljubjane v Eindhoven
Razstava, ki jo spremljata dva kataloga (za znanstveni in oblikovalski del), bo v Arhitekturnem muzeju na ogled do 30. septembra, nato pa bo odpotovala še v Eindhoven. Ob odprtju, ki sta se ga udeležila tudi člana mednarodne žirije Ignaas Verpoest in Jure Miklavc ter razstavljalca Jaka Verbič in Žiga Culiberg, je bilo mogoče preizkusiti tudi prožnost, trdnost, lahkost in zmogljivost materialov.

Kompoziti na pohodu