Začenja se teden proslavljanja alternativne kulture, kjer bodo na Metelkovi ulici z dogodki zaznamovali 30-letnico zasedbe in osvoboditve nekdanje vojašnice. V prostorih klubov, galerij in na prostem se danes začenjajo dogodki, ki bodo ulico s kulturnim programom polnili vse do nedelje. Program odraža pestrost kulturne ponudbe avtonomne cone: razstave ilustracij, fotografske razstave, razstave stripa, umetniške instlacije, raznovrstni glasbeni programi v številnih klubih po Metelkovi, branje poezije različnih sodobnih in uveljavljenih pesnikov ter pesnic, pripovedovalski večer, predvajanje celovečernega dokumentarnega filma, delavnice na temo giba, glasbe, grafita, ustvarjanja z glino, popravljalnice oblačil, sejem metelkovskih umetnin in poleg pestrega glasbenega programa še številne druge aktivnosti. V vseh klubih se
bo dogajanje strnilo od popoldneva do nočnih ur.
Edinstven prostorski in socialni eksperiment, ena najbolj prepoznavnih četrti v Evropi
V svojem času so se na Metelkovi ustalili prostori in vzpostavile avtonomne strukture delovanja, alternativno umetniško in glasbeno produkcijo in prostor za kolektivno premišljevanje alternative obstoječim družbenim odnosom. Ljubljansko ulico sicer neizbežno spremljajo bolj in manj mladostni spomini, saj le redko kdo ni zašel skozi to ulico in se spominjal zahajanja v prostore, koncertnih večerov in drugih dogodkov. Da ta prostor ni samoumeven, je nazadnje pokazalo leta 2020, ko je Ministrstvo za kulturo pod vodstvom Vaska Simonitija uporabnike stavbe Metelkova 6 v Ljubljani pisno obvestilo, da morajo izprazniti prostore do konca januarja. Nevladne organizacije, ki imajo tam sedeže prostorov, so šele konca lanskega junija obvestili, da ne bodo izseljene in da na ministrstvu za kulturo nameravajo končati sodne postopke.
Dolga in trnova pot od zasedbe prostorov leta 1993
Zasedo prostorov vojašnice nekdanje avstro-ogrske in pozneje jugoslovanske vojske na Metelkovi septembra leta 1993 so izpeljali v Mreži za Metelkovo, neformalnem združenju vseh, ki so jih zanimali prostori nekdanje vojašnice. Mesto in država sta se namreč prerekala o lastništvu teh prostorov, naselili pa so se, ko je mesto naznanilo, da nameravajo nekatere dele vojašnice rušiti. Med člani mreže so bili tako uveljavljeni kulturniki kot tudi njihovi perspektivni kolegi, ki so želeli prostore pridobiti in jih nameniti kulturnim vsebinam. Mineva tudi eno leto od smrti enega izmed pobudnikov zasedbe in ustanovitelja kluba Gromka, Andreja Moroviča. "Osnovan je bil kot zasebni zavod in v prostoru, ki je imel ime 'Mali Hangar' in kmalu dobil naziv 'Teater Gromki'," je ob lanski dobrodelni spominski slovesnosti za Radio Koper povedal Miha Zadnikar. Bil je pisatelj, reportažni novinar, fotograf in organizator kulturnih dogodkov, mirovnik in cineast.
Stavbe, predvidene za rušenje, so preuredili v najrazličnejše klube, lokale in galerije, nekdanji vojaški zapor pa so leta 2002 preuredili v prepoznaven hostel v Evropi, hostel Celica, ki je leta 2018 po dvigu prahu zaradi prodaje na dražbi, za deset let prešel v lastništvo Javnega zavoda Ljubljanski grad. Sicer širši kompleks, ki ne sodi pod AKC, sestavljajo še Slovenski etnografski muzej, Narodni muzej Slovenija, Zavod za varstvo kulturne dediščine in novi Muzej sodobne umetnosti Metelkova. Lokacija zasedbe se je zdela idealna za tovrstni center: ne čisto v središču, kjer ne bi imela Metelkova ob "urbanem lišpanju" v zadnjih letih nobene možnosti za obstanek, a še vedno v nekaj minutah dostopna od glavne železniške postaje in postaje mestnega avtobusa.
V ozadju praznovanja bdijo aktualne problematike Metelkove
V preteklosti so v AKC-ju Metelkova mesto skupaj z okoliškimi stanovalci opozarjali Mestno občino Ljubljana in pristojne državne institucije, vključno s policijo, na vse večjo problematiko preprodaje drog in povečanega nasilja na območju celotne soseske od parka Tabor do Masarykove ceste, kar je bilo v središču pozornosti še junija letos, ko so uporabniki opozorili z akcijo "Ne kupuj drog na Metelkovi".
A to ne ustavlja letošnjega praznovanja, ki v ospredje postavlja predvsem skupnost. Prvi dan obletnice je bilo na sporedu odprtje razstave ilustracij in slik Laure Ličer, fotografska razstava Ujeti alter Melise Ćehić, razstava stripa Zaspani Anzili ter umetniške instalacije ustvarjalk in ustvarjalcev z Metelkove. Danes pripravljajo tudi delavnico mozaika z Miho Pernetom, koncert v Klubu Monokel, voden ogled ateljejev in delavnic ter pripovedovalski večer s Katjo Preša. Vrhunec večera bo dogodek Ignorofonija, kjer se bodo prepletali branje poezije in koncertni večer, v katerem bosta nastopila novi džezovski kvartet The Gatherers in nenavadna hardcore zasedba Vomitatrix iz New Yorka. V prepletu z glasbo bo mogoče slišati poezijo Mance Marinko, Varje Balžalorsky Antić, Ivana Antića, Andreje Štepec, Mihe Mauriča in Iztoka Osojnika.
Kot so še sporočili z AKC-ja Metelkova mesto, bo osrednje praznovanje v soboto ob pikniku in plesu, ki so ga poimenovali Dance the night away, s Torulssonom in selektorjem Dinaridom. V nedeljo bo ob preostalem dogajanju sledilo še veliko pesniško branje ob 30. rojstnem dnevu zasedbe Metelkove ulice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje