V torek, je v Cankarjevem domu nastopil Orkester Marijinskega gledališča iz St. Petersburga pod dirigentskim vodstvom Valerija Gergijeva in s solistom Vadimom Repinom.
Predstavili so skladbe Prokofjeva in Čajkovskega, med njimi tudi odlomka iz baleta Romeo in Julija, ki sta ga napisala oba skladatelja. Orkester Marijinskega gledališča ima dolgoletno tradicijo. Ustanovljen je bil že v času Petra I. Velikega, njegov nagli razvoj pa se je začel po letu 1860, ko je dobil svoj sedež v Marijinskem gledališču. Od takrat so mu dirigirali najslavnejši evropski dirigenti, med njimi Richard Wagner, Felix Weingarten in Otto Kemperer. Od leta 1988 ga vodi Valerij Gergijev.
Moskovski glasbenik Valerij Gergijev je pri petintridesetih postal dirigent in umetniški vodja opere Kirov v St. Peterburgu, nekaj let kasneje pa generalni direktor Marijinskega gledališča. V manj kot desetletju je operni ansambel dvignil med najboljše na svetu, kot dirigent pa posebno pozornost posveča orkestru, s katerim pogosto nastopa na koncertih.
Violinist Vadim Repin, rojen v Sibiriji, je že s sedemnajstimi leti zmagal na tekmovanju kraljice Elizabete, od takrat pa koncertira z najvidnejšimi svetovnimi glasbeniki, orkestri in dirigenti. Repin igra na Stradivarijevo violino iz leta 1708.
Klavirski duo Ibelhauptas
V torek, 4. 8., ob 20.30 je v križevniški cerkvi nastopil klavirski duo Ibelhauptas. Ruta in Zbignevas Ibelhauptas sta klavirski duo ustanovil leta 1989, po končanem študiju klavirja na litovski akademiji za glasbo. Njun repertoar obsega skladbe od baroka do sodobne glasbe za klavir štiriročno in za dva klavirja, na ljubljanskem koncertu pa bosta igrala skladbe Rahmaninova, Chopina, Ravela in Messiaena.
Razstavni program
V okviru 51. Ljubljanskega poletnega festivala (LPF) so 4. 8. na ljubljanskem gradu odprli dve razstavi. V Peterokotnem stolpu so na ogled dela akademskega slikarja Rudija Skočirja, v Galeriji S pa razstava Križanke 1998-2002.
Po besedah Nelide Nemec je risba tista, ki oživlja misel Rudija Skočirja. Njegova risba je mojstrsko dovršena. prepoznavna, sočna in zgovorna. Risba je temelj slikarjeve barvne pripovedi in element, s katerim poudarja svoja sporočila in gradi svoje pripovedi.
Na razstavi Križanke 1998-2002 so razstavljena dela umetnikov, ki so se udeležili likovnih kolonij v Križankah. To so Vida Slivniker, Valentin Oman, Klavdij Palčič, Lojze Logar (I. kolonija), Ljerka Kovač, Tomo Vran, Zmago Jeraj, Rudi Skočir (II. kolonija), Zvest Apollonio in Veljko Toman (III. kolonija), Torben Heron, Mira Ličen, Tomaž Gorjup, Vinko Tušek (IV. kolonija) ter Ludvik Pandur in Adel Seyoun (V. kolonija). Razstavi bosta odprti do 31. 8., na ogled pa sta vsak dan med 10.00 in 19.00.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje