Odprti oder Lutkovnega gledališča je bil izbran
Odprti oder Lutkovnega gledališča je bil izbran "zaradi svoje edinstvene lastnosti, ker se lahko umakne tradicionalna ločnica med odrom in občinstvom", so zapisali organizatorji predstave. Na fotografiji je uprizoritev projekta v Muzeju Casa Tartini v Piranu. Foto: LGL/Tjaša Gnezda

V dvorani Oder pod zvezdami Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL) bodo drevi ob 20. uri premierno uprizorili umetniški projekt z marionetami Rekviem dve leti pozneje v avtorstvu Jaše Mrevljeta Pollaka - Jaše. Predstava prepleta žalovanje kot univerzalno človeško izkušnjo in izgubo, ki nakazujeta čustveno potovanje posameznika ob izgubi očeta.

Projekt raziskuje globine notranje poti in se sprašuje o niansah žalosti ter potencialu transformacije, so zapisali ob najavi premiere. Umetniško delo so označili kot most, ki ustvarja prostor, kjer se lahko sin ponovno poveže z očetom. Delo je namreč poklon umetnikovemu pokojnemu očetu, psihiatru, sodnemu izvedencu in psihoterapevtu Gorazdu V. Mrevljetu, ki je umrl leta 2023. Z umetniškim izražanjem uprizoritev ponuja perspektivo izgube z raziskovanjem spomina in naklonjenosti brez omejitev fizične resničnosti.

Pri izdelavi lutk so si pomagali z združitvijo tradicionalne izdelave lutk s sodobnimi kiparskimi tehnikami. Foto: LGL/Tjaša Gnezda
Pri izdelavi lutk so si pomagali z združitvijo tradicionalne izdelave lutk s sodobnimi kiparskimi tehnikami. Foto: LGL/Tjaša Gnezda
Sorodna novica Tri marionete, s katerimi Jaša ustvarja rekviem, posvečen pokojnemu očetu

"Izvedba projekta se je osredotočila na skrbno ustvarjanje marionet v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Ljubljana in njihovimi cenjenimi strokovnjaki. Ta mimetični proces je trajal eno leto, da so v celoti rekonstruirali like. Združitev tradicionalne izdelave lutk s sodobnimi kiparskimi tehnikami je privedla do presenetljivo hiperrealističnih animiranih kipov. Ti liki omogočajo, da presežemo običajno izkušnjo, vzpostavimo povezavo z alternativno dimenzijo in doživimo srečanja, ki bi bila sicer nedosegljiva," so še zapisali.

Po navedbah organizatorjev Rekviem dve leti pozneje presega omejitve prostora in časa ter vodi v novo dimenzijo, ki jo avtor definira kot stičišče paralel; kompozicijo fragmentiranih situacij, figur in zvokov, ki prežema prostor lutkovnega gledališča. Projekt zabriše meje med resničnostjo in konstruiranim prostorom ter ustvari novo razsežnost, v kateri odmeva bistvo gibanja, prehoda in preobrazbe, ter uteleša občutek obnove in svežih začetkov, so dodali.

Rekviem dve leti pozneje v LGL-ju

Predstava Rekviem dve leti pozneje bo v Lutkovnem gledališču na sporedu še v petek in soboto, 18. in 19. aprila. Predstava je primerna za starejše od 15 let.

Lani so projekt Rekviem prvotno prikazali v prostorih muzeja Hiše Tartini v Piranu. Izvedba projekta v LGL-ju bo uprizorjena z dodanim novim likom, četrto marioneto in igralcem. Prostor Lutkovnega gledališča Oder pod zvezdami je bil izbran, saj se v njem lahko umakne tradicionalna ločnica med odrom in občinstvom. Kustosinja predstave je Laura Rositani, soavtor scenarija pa Etan Nechin. Pri nastanku predstave so sodelovali tudi Meta Grgurevič, Žiga Lebar, Zoran Srdić, Olga Milić, Sandra Birjukov, Marjeta Valjavec, Rosa Lux, KALU, Bowrain, Mario Babojević in Mattias Gimigliano. Nastopili bodo Lovro Finžgar, Polona Kores, Martina Maurič Lazar in Iztok Lužar.

Jaša Mrevlje Pollak. Foto: LGL/Tjaša Gnezda
Jaša Mrevlje Pollak. Foto: LGL/Tjaša Gnezda

Intermedijski umetnik Jaša se je rodil leta 1978 v Ljubljani. Leta 2006 je diplomiral na beneški Akademiji za likovno umetnost. Živi in dela v Berlinu. Leta 2015 je Slovenijo s projektom Zaklop/Nasilna nuja za utelešeno prisotnost zastopal na beneškem umetniškem bienalu. Zadnja leta živi v Berlinu kot rezidenčni umetnik ustanove Kühlhaus Berlin.