Pred 34 leti so sejem ustanovili predvsem kot promocijo italijanske sodobne umetnosti, čeprav so se vedno predstavljale tudi galerije, ki so zastopale za obiskovalce in kupce vedno zanimivo italijansko avantgardo in tudi še nekoliko starejšo umetnost. Danes je poudarek sejma prvenstveno na italijanski umetnosti po letu 1950, vendar pa sodelujoči galeristi - letos jih je 260 - ponujajo tudi dober vpogled v evropsko umetniško sceno. Bolonjski sejem zadnja leta, posebej odkar se je pred šestimi leti opremil z geslom Art First (Umetnost je prva), vedno bolj izpostavlja tudi mejne žanre, ki ponujajo nove sinteze različnih umetniških jezikov.
Tako je za letos napovedan ameriški umetnik Nick Cave (ne to ni 'tisti' Nick Cave), mnogo pogledov pa bo zagotovo pritegnila tudi predstavitev Antona Corbijna, prvenstveno fotografa, ki pa ga vendar več ljudi pozna kot režiserja tistih liričnih in nekoliko melanholičnih (skoraj po pravilu) črno-belih videospotov, ki so navsezadnje skupine popolnoma brez stila za stilske ikone med drugim naredili skupino Depeche Mode (spomnite se na spote za pesmi Violator, Never Let Me Down ali pa Strangelove). No, Corbijn je v Bologni zastopan kot fotograf.
Ko v Bologni govorijo o tujih zvezdnikih na sejmu, največkrat zazvenijo angleška imena. Britanci, kot so David Hockney, Tony Cragg ali pa duo Gilbert & George (ta je zaradi italijanskega rodu enega od umetnikov v Bologni pravzaprav skoraj avtohton), veljajo nekako za vrhunec prodajnega programa ob domačih veličinah 20. in 21. stoletja, od Carla Carre in Giorgia de Chirica prek Emilia Vedove in Lucia Fontane do Michelangela Pistoletta.
Umetnost v mestu
Sejem spremlja razstavni projekt Here and Now. Gre za kolaboracijo med sejmom Arte Fiera in mestom Bologna, ki za posebno tematsko razstavo, ki jo pripravijo vsakokratni kurator (to je letos Julija Draganović) in galerije. V nekaterih najprepoznavnejših historičnih ambientih so tako umetniki 'namontirali' svoja dela, od katerih so številna nastala posebej za njim dodeljeni razstavni prostor. Sejem pa se z mestom ne povezuje le z razstavo Here and Now, ki bo na ogled do 28. februarja, ampak tudi z dogodkom Art White Night. Jutri oziroma dan po odprtju sejma bodo namreč vse do polnoči odprte številne galerije, trgovine in muzejske palače in tako spremenile Bologno v italijansko kulturno prestolnico.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje