Generalni direktor documente Ferdinand von Saint Andre je sporočil, da bodo sestavo komisije predlagali Rudi Fuchs (documenta 7, 1982), Catherine David (documenta 10, 1997), Roger M. Buergel (documenta 12, 2007), Carolyn Christov-Bakargiev (documenta 13, 2012) in Adam Szymczyk (documenta 14, 2017). Umetniško vodstvo lanske documente 15, kuratorski kolektiv Ruangrupa, se je odločilo, da pri tem ne bo sodeloval, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Izbirna komisija za documento 15 je bila zaradi antisemitskega škandala, ki je spremljal lansko documento 15, deležna kritik. Osem članov komisije se je sicer postavilo v bran kuratorskemu aktivu in tudi zagovarjalo svojo izbiro.
V središču stotih dni documente 15 bi tako morala biti predvsem umetnost, a so v ospredje prišla politična vprašanja zaradi vedno novih obtožb o antisemitizmu. Zasnova razstave je dobre tri mesece po njenem koncu po navedbah DPA-ja na preizkušnji.
Zaradi antisemitskih obtožb so bili v stiski tako predsednik nadzornega odbora documente, kasselski župan Christian Gesell, njegova namestnica, hessenska ministrica za umetnost Angela Dorn in nemška ministrica za kulturo Claudia Roth. Generalna direktorica documente Sabine Schormann je odstopila. V odgovor na škandal so imenovali komisijo strokovnjakov, ki naj bi preiskali zadevo. Po pričakovanjih naj bi bilo končno poročilo objavljeno na začetku leta.
Zaradi škandala so se okrepili pozivi k daljnosežni strukturni reformi documente. Ministrica za kulturo je izrazila prepričanje, da bi morala imeti nemška vlada v prihodnje večji vpliv na razstavo, in celo zagrozila, da je v nasprotnem primeru ne bo več sofinancirala. Nemška vlada se je namreč leta 2018 umaknila iz nadzornega sveta razstave, a jo še naprej finančno podprla v znesku 3,5 milijona evrov. Predsednik nadzornega sveta in kasselski župan Geselle je v odgovor na ministričine zahteve napovedal, da bo mesto Kassel samo financiralo documento.
Vprašanje še ni rešeno. Nemška ministrica za kulturo je pred kratkim za DPA povedala, da se njeno stališče ni spremenilo. Predstavnik mesta Kassel pa je povedal, da si mesto ne prizadeva za spremembo svojega mesta pri documenti, bi se pa lahko nemška vlada vključila kratkoročno in brez strukturnih sprememb.
Ministrica je še dejala, da se v prihodnosti ne bi smela več dogajati "nekakšna usklajena neodgovornost, ko naenkrat nihče več ne odgovarja". "Predvsem ob soočenju s kulturo iz povsem drugega sveta je potrebna kuratorska odgovornost, ki ne prezre kraja, kjer je razstava postavljena," je še povedala.
Z desetčlansko umetniško ekipo Ruangrupa iz Indonezije je bil kakšen kolektiv prvič odgovoren za umetniško vodenje documente in kritiki so to videli kot enega glavnih razlogov za dogajanje na lanski documenti.
Ruangrupa sama documente 15 ne vidi kot neuspešne. "To, da je bil antisemitizem v ospredju javnosti, ni nič, kar bi obžaloval – pomembno je!" je pred kratkim v pogovoru za nemški tednik Die Zeit dejal umetnik Reza Afisina.
Nesmiselno je povabiti kustose iz tujine in jim potem najprej pojasnjevati, kaj lahko in kaj ne, pa je dejal njegov kolega Iswanto Hartono. "Če želite pri documenti le nemško perspektivo, vam ni treba privabiti mednarodnih kuratorjev. Preprosto povabite Nemce: nemške kuratorje, nemške umetnike, nobenih težav, nobenih razprav. Če pa želite mednarodni format, potem se moramo o tem pogovoriti," je dejal.
Documenta 16 bo prihodnjič potekala od 12. junija do 19. septembra 2027.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje