Lastnik zbirke Hermann Gerlinger na posnetku iz leta 2005 s platnoma Karla Schmidt-Rottluffa in Hermanna Maxa Pechsteina. Foto: EPA
Lastnik zbirke Hermann Gerlinger na posnetku iz leta 2005 s platnoma Karla Schmidt-Rottluffa in Hermanna Maxa Pechsteina. Foto: EPA

To obsežno zbirko sta vse od 50. let prejšnjega stoletja gradila leta 1931 v Würzburgu rojeni poslovnež Hermann Gerlinger in njegova žena Hertha. Skozi leta sta dela posojala številnim muzejem, vendar je po Gerlingerjevih besedah, zdaj "prišel čas, da damo ta dela na voljo neposredno zbirateljem", navaja The Art Newspaper.

Edinstvena priložnost za naslednjo generacijo zbirateljev
Iz dražbene hiše Ketterer Kunst so sporočili tudi, da bodo še pred postopno prodajo umetnin izšli štirje katalogi. "Če lahko mlajša generacija živi z deli, potem bo našla svoj pristop do umetnikov Brücke in njihove umetnosti," je še dejal lastnik zbirke. "Mlade ljubitelje umetnosti še posebej privlači ekspresionizem," je pojasnil lastnik dražbene hiše Robert Ketterer in dodal, da "Gerlinger s to spektakularno odločitvijo daje naslednji generaciji zbirateljev edinstveno priložnost".

Zbirka sicer vključuje slike, risbe, akvarele, lesoreze, jedkanice, litografije, skulpture in pripadajočo dokumentacijo. Iz dražbene hiše so sporočili tudi, da se pričakuje "dvomestni milijonski znesek" od prodaje zbirke. Prvi del umetnin bo na voljo na junijski dražbi. Izkupiček od prodaje umetnin bo namenjen trem dobrodelnim organizacijam: nemški fundaciji za varstvo dediščine, dobrodelni ustanovi za naravovarstvo Bund in fundaciji Juliusspital v Würzburgu.

Začetniki evropskega ekspresionizma
V ospredju zbirke in prihajajočih dražb so stvaritve Ericha Heckla, Ernsta Ludwiga Kirchnerja, Karla Schmidt-Rottluffa in Fritza Bleyla. Ta četverica študentov arhitekture je leta 1905 v Dresdnu ustanovila skupino Die Brücke (Most). Njihov namen je bil razviti nov umetniški slog, drugačen od klasike, ki so jo poučevali na umetniških akademijah. Člani skupine veljajo za začetnike evropskega ekspresionizma in so močno vplivali na celotno obdobje moderne v Evropi.

Kot enega izmed vrhuncev Gerlingerjeve zbirke se izpostavlja predvsem platno Das blaue Mädchen in der Sonne (Modro dekle na soncu), ki jo je leta 1910 naslikal Ernst Ludwig Kirchner (1880–1938).