Gre za delo slikarja Rutilia Manettija iz 17. stoletja, ki so jo leta 2013 ukradli z gradu Buriasco v Piemontu, leta 2021 pa se je nato kot lastnina Vittoria Sgarbija pojavila na razstavi v Lucci.
Sgarbija, ki je tudi umetnostni zgodovinar in likovni kritik, zaradi suma pranja denarja in kraje kulturne dediščine preiskuje Državno tožilstvo v italijanskem mestu Macerata. Po navodilu tožilstva so karabinjerji izvedli tri hišne preiskave v Emiliji - Romanji, Rimu in Markah, poleg slike pa so zasegli tudi računalniško in telekomunikacijsko opremo, poročajo italijanski mediji.
Sliko, ki jo je osumljenec hranil v skladišču v kraju Ro pri Ferrari, bodo natančno preiskali in znanstveno proučili. Ob sliki so v skladišču našli tridimenzionalno kopijo slike, ki so jo izdelali v laboratorij v Correggiu. S preiskavo želijo ugotoviti izvor slike oz. ali gre dejansko za delo, ki je bilo 14. februarja 2013 ukradeno z gradu Buriasco. Krajo je trikrat prijavila lastnica gradu Margherita Buzio. Ukradena slika je Sgarbijevi izjemno podobna, razlikuje se le v detajlu sveče na Sgarbijevi sliki. Preiskovalci sumijo, da je dal to Sgarbi dodatno doslikati, da bi s tem otežil identifikacijo slike. Konservatorsko-restavratorska stroka je že potrdila, da je bil detajl dejansko naslikan pozneje.
71-letni Vittorio Sgarbi, ki je sicer politik iz desne stranke Naprej, Italija (na položaj državnega sekretarja na ministrstvu za kulturo ga je imenovala premierka Giorgia Meloni), obtožbe zanika. Trdi, da je sliko našel v zapuščeni vili, ki leži približno 100 kilometrov severno od Rima in jo je leta 2000 kupila njegova mati. Po izvedenih hišnih preiskavah je zapisal, da je sliko karabinjerjem prostovoljno izročil. Trdi, da ga ne skrbi. "Zaseg je bil nujen. Ničesar se nimam bati. Z vsemi sredstvi se bom branil proti tistim, ki o zadevi špekulirajo, ali tistim, ki pri tem sodelujejo," njegove besede navaja agencija Nova.
Slika, ki so jo ukradli z gradu Buriasco, nosi naslov Prijetje svetega Petra. Naslikal jo je Rutilio di Lorenzo Manetti (ok. 1571–1639), slikar, ki je slikal v maniri poznega manierizma oz. baroka. Deloval je v Toskani, najprej slikal v manierističnem slogu, ki pa se je po prvem desetletju 17. stoletja spremenil pod vplivom Caravaggia. Sgarbi trdi, da je njegova slika izvirnik, ukradena pa slaba kopija njegove iz 19. stoletja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje