Po besedah predsednika Liste za pravičnost in razvoj (LPR) Stojana Auerja se bodo pod kazensko ovadbo, ki jo bodo danes naslovili na okrožno državno tožilstvo v Mariboru, podpisali tudi svetniki Aktivni, morda pa tudi Županova lista nekdanjega župana Franca Kanglerja. Skupno imajo 15 glasov v 45-članskem mestnem svetu.
Kazenska ovadba se nanaša na sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, oškodovanja javnih sredstev, nevestnega dela v službi ter zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Očitana sporna dejanja se nanašajo na Snagin projekt izgradnje naprave za obdelavo odpadkov na Teznem. Mestni svet zaradi številnih pomislekov še ni podal soglasja Snagi za 10 milijonov evrov posojila za ta projekt.
Županu Fištravcu vlagatelji ovadbe očitajo, da je mestnemu svetu predlagal v obravnavo "nezakonito in neprimerno" gradivo, da bi Snagi pridobil veliko protipravno premoženjsko korist ter ji omogočil "nezakonito in nenamensko uporabo javnih sredstev, čeprav je vedel oz. bi moral vedeti, da lahko za javna sredstva zaradi tega nastane večja premoženjska škoda".
Direktor Snage Žalik in direktor mestne uprave Lah, hkrati je tudi predsednik nadzornega sveta Snage, pa naj bi ravnala nezakonito, ko tega projekta nista ustavila, čeprav naj bi se zavedala, da ni vse tako, kot bi moralo biti.
Občina: Sortirnica je trn v peti obstoječe industrije odpadkov
Na občini pojasnjujejo, da s podrobnostmi ovadbe niso seznanjeni. Poudarili pa so, da je projekt izgradnje sortirnice za Maribor izjemnega pomena in "trn v peti obstoječe industrije odpadkov in lobijev, ki služijo na račun ljudi". "Nasprotniki izgradnje očitno uporabljajo vsa mogoča sredstva, da bi jo preprečili," so navedli.
V Snagi so v odzivu ponovili, da je sortirnica pregleden in zakonit projekt. "Vemo, da je projekt tekel v skladu s potrjenimi načrti, s katerimi so bili seznanjeni in so jih potrjevali vsi pristojni organi družbe in mesta. S tem je bila nenehno zagotovljena preglednost in zakonitost posameznih postopkov, ki sestavljajo projekt," so poudarili.
Vlagatelji so sicer poudarili, da ne nasprotujejo sortirnici, "temveč zgolj sumljivi oziroma po naši presoji nezakoniti poti do izbranega cilja". Kdaj bodo mestni svetniki spet zasedali na temo sortirnice, ni znano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje