Tokrat so prireditev speljali malce drugače. Najprej so se vozniki s svojimi lepotci zbrali v Grgarskih Ravnah, kjer je bil start relija starodobnikov po Banjški planoti. Že tam se je zbralo ogromno gledalcev, ki so zatem spremljali kolono avtomobilov častitljivih starosti po vsej trasi. Stotnija zloščenih dragocenih avtomobilov je odhrumela proti Kanalskemu Vrhu. Tam so si ogledali umetno jezero Soških elektrarn – akumulacijo za edino črpalno elektrarno v Sloveniji, ki vodo črpa iz reke Soče 700 metrov visoko na planoto. Sledil je spust v slikovito mestece Kanal ob Soči, kjer so množice obiskovalcev tradicionalne prireditve "Skoki s 17-metrskega mostu" bučno pozdravljali kolono starih lepotcev. Več kilometrov dolga kolona se je zatem znova povzpela preko Levpe in Kala nad Kanalom v Lokovec, kjer so domačini pripravili nepozaben sprejem in ogled Kovaškega muzeja. Od tam jih je pot vodila v Grudnico, vasico visoko na meji med novogoriško in tolminsko občino. V sirarni Tratar jih je domačin pogostil s siri in drugimi mlečnimi dobrotami s te hribovske kmetije. Pozno popoldne pa so le prisopihali na cilj – na 745 metrov visoko Turistično kmetijo Široko, kjer je bil cilj in vrhunec šestega srečanja starodobnih vozil iz vse Slovenije in tujine.
Več sto vozil in več tisoč obiskovalcev
Kmetija Široko se je tokrat res lesketala v zloščeni pločevini. Rekordno število starodobnikov - več kot sto jih je bilo, in več tisoč obiskovalcev je uživalo v prečudovitem pogledu na dragocene jeklene konjičke in širokem razgledu s kmetije Široko … Prav po osupljivo lepem razgledu na dolino Soče, Cerkljansko hribovje, Baško grapo, Julijske Alpe, Goriška brda in kanalske griče - sta namreč hrib in kmetija dobila ime. Pri zahtevni organizaciji celotnega relija starodobnikov in sklepnega srečanja na Širokem sta pomagala tudi Moto klub Soča in Športno-kulturno-turistično društvo Lom. Večino dela pa je opravila štiričlanska družina Bevk, ki na kmetiji Široko ponuja tudi prenočišča in goste razvaja z domačo hrano. Poznani so predvsem po suhomesnatih izdelkih in več vrst štrukljih. Poleg vsakoletnega srečanja starodobnikov na Širokem pripravljajo tudi kolesarski in tekaški vzpon na ta hrib, obiskovalcem pa ponujajo tudi številne planinske ture, obisk bližnje jame, spust v okoliška brezna, gorsko kolesarjenje ali polet z jadralnim padalom. Vsekakor pa vsakega obiskovalca najbolj navduši res širok razgled s Širokega.
Mojca Dumančič, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje