Pogled na pročelje kranjske gimnazije se bo po odstranitvi velikanskega drevesa močno spremenil. Foto: Mestna občina Kranj
Pogled na pročelje kranjske gimnazije se bo po odstranitvi velikanskega drevesa močno spremenil. Foto: Mestna občina Kranj

Družba Teden, inženiring, trgovina in storitve, ki je lastnica kranjskega hotela Creina, bo v soboto poskrbela za odstranitev drevesa. Kot so sporočili z Mestne občine Kranj, je družba na podlagi strokovnega mnenja arborista za odstranitev drevesa pridobila soglasje ministrstva za kulturo in pozitivno mnenje Zavoda RS za varstvo narave.

Korenine tega drevesa so namreč tako uničene, da drevo ne more več samostojno stati. Pokonci ga držijo zgolj jeklenice, s katerimi je pritrjeno na pročelje gimnazijske stavbe.

Drevo se je stran od gimnazije oz. proti parkirišču pred Hotelom Creina začelo nagibati že leta 1999. Dve leti zatem so takrat 27 metrov visoko drevo z jeklenicami privezali na stavbo gimnazije. Leta 2011 so jeklenice zamenjali in na deblo drevesa namesto kovinskega obroča namestili najlonske trakove z nosilnostjo štirih ton.

Julija lani, ko je v Kranju divjal orkanski veter, je podjetje Flora Sport zamenjalo potrgane jeklenice, saj se je drevo nagnilo še za približno meter, na ometu fasade gimnazije pa so se pojavile razpoke.

Kranjski mestni sekvoji ni pomoči

Analiza: Korenine ne zmorejo več

Arborist podjetja Flora Sport je opravil temeljito analizo in ugotovil, da drevesni koreninski sistem ni več sposoben držati lastne teže mamutovca, ki je ocenjena na od 10 do 13 ton. 33 metrov visoko drevo z deblom premera 165 centimetrov tako sloni le še na jeklenicah.

Zavod RS za varstvo narave, ki stanje drevesa spremlja že ves čas in je bil pobudnik večine sanacij, vključno s privezovanjem drevesa na gimnazijo, ugotavlja, da mamutovec na lokaciji ob gimnaziji nima perspektive dolgoročnega obstoja. Na zavodu se strinjajo, da se drevo poseka. Ob njegovem padcu bi namreč nastala velika gmotna škoda, nevarno pa bi bilo tudi za ljudi.

Ministrstvo soglaša z odstranitvijo

Soglasje k odstranitvi drevesa je podalo tudi ministrstvo za kulturo, ki je v odločbi prav tako zapisalo, da drevo, ki zaradi dotrajanosti in poškodovanosti koreninskega sistema ni več sposobno držati lastne teže, pomeni potencialno nevarnost za življenja ljudi in premoženje.

"Močno obžalujem, da je treba odstraniti drevo. Vendar mora biti na prvem mestu varnost ljudi," je sporočil kranjski župan Matjaž Rakovec in poudaril, da je odstranitev drevesa edina možnost. Želi si, da bi na tem mestu zraslo novo drevo, primernejše za to podnebje in strukturo tal.

Takšno je bilo tudi priporočilo Zavoda RS za varstvo narave, ki je predlagalo, da se les mamutovca uporabi za umetniške, mizarske ali druge izdelke, kolut debla pa restavrira in razstavi na primerni lokaciji. Kot kaže, bodo za restavriranje poskrbeli v Biotehniškem centru Naklo, v katerem bi radi iz semen vzgojili nove sadike drevesa.