
Policisti Policijske uprave Nova Gorica so okolico najdbe zavarovali, pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) pa najdbo varno odstranili.
Pripadniki državne enote in ekipa civilne zaščite iz Ljubljane so na kraju ugotovili, da najdena jeklenka, napolnjena z 10 kilogrami bojnega strupa klor-fosgen, ne pušča oz. iz nje ne uhaja nevaren bojni strup. Zato so jo strokovnjaki prenesli do specialnega vozila civilne zaščite in jo v posebni komori odpeljali na uničenje, so sporočili s Policijske uprave (PU) Nova Gorica.
Po prvih ugotovitvah gre za kovinski vložek topovske granate 210 milimetrov italijanske izdelave iz obdobja prve svetovne vojne. Zaradi odvoza nevarne najdbe je bila cesta Kromberk–Ravnica za nekaj minut zaprta za ves promet.
Smrtno nevarne granate
Na območju Severne Primorske, pa tudi drugje po Sloveniji je še vedno veliko ostankov neeksplodiranih sredstev iz prve in druge svetovne vojne. Ta so kljub starosti smrtno nevarna.
Novogoriški policisti zato ob morebitni najdbi takega nevarnega sredstva občane pozivajo, da se jih ne dotikajo, pač pa takoj pokličejo pristojne službe. Kraj najdbe neeksplodiranega ubojnega sredstva bo policija ustrezno zavarovala, pirotehniki civilne zaščite pa bodo ob ustreznih varnostnih ukrepih takšno sredstvo ali uničili na kraju ali pa odpeljali na ustrezen prostor v uničenje.
Policija še opozarja, da so med nevarnimi najdbami lahko ročne bombe, granate, različne vrste streliva za pehotno orožje, vžigalniki, protipehotne in protioklepne mine ter letalske bombe iz prve in druge svetovne vojne. Vsa ta neeksplodirana ubojna sredstva, tudi če so stara več kot 50 ali 100 let, so zelo nevarna. Ob nepravilnem ravnanju z njimi lahko eksplodirajo in zanetijo požare, porušijo objekte, povzročijo hude telesne poškodbe ali celo smrt.
Bojni strup Fosgen – karbonildiklorid
Deluje na pljuča, kjer se pri izpostavljenosti smrtnemu odmerku začne nabirati voda, zaradi česar se izpostavljena oseba, odvisno od odmerka strupa, zaduši v do 24 urah. Manjše količine strupa v pljučih razpadejo na ogljikov dioksid in solno kislino, ki nato razjeda pljučno tkivo, kar povzroči krvavitev, pljučni edem in smrt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje