Udeležuje se ga petnajst dijakov iz vse Slovenije in Italije. Raziskujejo reko Vipavo od njenega izvira do spodnjega toka, kjer prečka mejo s sosednjo Italijo. Mladi so jemali vzorce na izviru reke in v njenem spodnjem toku, zatem jih na novogoriški fakulteti analizirali, onesnaženost pa ugotavljali tudi na osnovi drobnih vodnih živalic.
Anja Zdovc, dijakinja z Rakeka, nam je opisala njihovo delo. "Nekatere živali so specifične za čistejše vode in primerjali bomo, ali jih je v izviru res več kot nizvodno. In zdaj iščemo živali, določamo vrste in število." Dijaki pa se med seboj ne pogovarjajo samo o kakovosti vode, ampak tudi o šolskih programih.
Nina Vrabec iz Kopra je opazila veliko razliko med gimnazijskim programom pri nas in v Italiji. "Mislim, da mi bolj izvajamo praktično delo in da več delamo tudi v naravi - bolj poznamo te stvari. Oni pa se več teoretično učijo v šoli, sodeč po tem, kar so povedali." Znanje pa po drugi stani ni tako različno, pravi Suzana Žižek, docentka na Fakulteti za znanosti o okolju Univerze v Novi Gorici. "Predvsem pa so to zelo pridni mladi ljudje, ki jih to zelo zanima. So se pripravljeni naučiti zelo veliko." Pri projektu sodeluje več dijakov iz Neaplja. Augustino Palumbo je zelo zadovoljen s projektom. "Tudi zato, ker je zelo zanimiv, saj spoznavamo nove prakse, nove običaje, hrano, nove ljudi ... Predvsem pa poglabljamo znanje."
Izsledki raziskave pa so skrb vzbujajoči. Reko Vipavo smo od izvira do spodnjega toka tako onesnažili, da kopanje v njej tudi Inštitut za javno zdravje - odsvetuje!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje