Boj Renčanov proti dvojnemu 110-kilovoltnemu daljnovodu, ki bi vas presekal na dvoje, žice pa bi visele nad strnjenim naseljem, traja že sedem let.
Krajani so Elesu enkrat že preprečili žice nad hišami. Služnosti namreč nekateri niso dali in od leta 2007 tako kvišku štrlijo le stebri brez žic. Država bo zdaj traso določila z novim prostorskim načrtom. Za odsek skozi Renče so izrisali osem različic, v javno obravnavo pa bo šla tista, ki predvideva žice v zraku in le manjši del vkopanega kablovoda (različica S3). Krajani so na nogah - privolijo le v popoln vkop.
Izvajalci že na terenu
Čeprav bo javna obravnava trase šele v maju, so gradbinci že na terenu. In to je najbolj podžgalo Renčane … Rajko Fornazarič je na protestnem shodu opozoril: "V soboto so bili v vasi in kopali. Kako je to mogoče, ko pa država sploh še ni potrdila nobene trase. Gre znova za prehitevanje po desni!"
Odgovore – kdo je naroči izkope in zakaj se tako mudi, smo poiskali na Elesu. Katja Krasko Šteblaj, vodja Službe za odnose z javnostmi, je povedala: "V okviru priprave osnutka Državnega prostorskega načrta so bile v Renčah izvedene geološke raziskave, kar predpisuje Zakon o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor. Geološke raziskave terena so namreč zakonsko potrebne za pripravo podlag osnutka državnega prostorskega načrta. Za njihovo izvedbo naročnik, torej Eles, ne potrebuje soglasja lastnikov nepremičnin oziroma zemljišč."
Država nima denarja za vkop
Zakaj država in Eles ne končata sedemletnega spora v Renčah s celovitim vkopom daljnovoda? Edini razlog – pravijo na Elesu – je denar. Vkop naj bi bil vsaj dvakrat dražji od žic na stebrih. Ob tem pa Eles izgublja čas in denar z desetletnimi pripravami na severnoprimorsko zanko, ki bi zagotavljala nemoteno oskrbo.
Dejstvo namreč je, da se celotna severna Primorska napaja le po enem dvosistemskem 110-kV-daljnovodu, ki poteka med Divačo in Ajdovščino. Ta povezava mora zagotavljati električno energijo več kot 60.000 odjemalcem električne energije, od gospodinjstev do gospodarstva.
"V družbi ELES si zato že vrsto let prizadevamo za dokončanje posodobitve daljnovoda med Sežano in Vrtojbo," poudarja Aleksander Mervar, direktor družbe ELES, ki je še izpostavil: "Zaradi nedokončanega daljnovoda so poleg zanesljivosti napajanja odjemalcev z električno energijo povečani tudi stroški obratovanja, saj zaradi velike obremenjenosti edine povezave med Divačo in Ajdovščino v tem delu prenosnega omrežja, nastajajo tudi nesorazmerno visoki stroški izgub električne energije. Na letni ravni ti dodatni stroški izgub znašajo milijon evrov, kar se kaže v višji končni ceni električne energije za končnega uporabnika v Sloveniji."
Renčani bodo vztrajali
"To je podatek, zaradi katerega smo Renčani še bolj prepričani o svojem prav. Če gre milijon evrov vsako leto za dodatne stroške zdajšnjega nedokončanega omrežja – je izračun jasen. Že takoj bi žice v naši vasi vkopali – in ne bi bilo ne jeze, ne sodnih stroškov, ne izgub," je prepričana Irena Komar iz Civilne pobude proti daljnovodu.
Krajane podpirata tudi Krajevna skupnost in občina Renče. Borut Zorn, predsednik Krajevne skupnosti, je na protestnem shodu krajanov povedal: "Občinski svet je februarja sprejel sklep, da je edina sprejemljiva različica za našo vas - popolni vkop. V nič drugega ne privolimo. Skupaj s krajani se bomo borili do konca. Saj vemo, da so že s svojimi telesi preprečevali postavljanje daljnovoda in žic nad hišami."
Načeto zdravje Renčanov
Krajani Renč se proti žicam nad hišami borijo predvsem v strahu za njihovo zdravje in zdravje potomcev. Zofija Vuga je povedala žalostno zgodbo: "Mi živimo pod starim daljnovodom. Jaz sem rakava bolnica, mož je bolan, sosed hodi na obsevanja, soseda je umrla zaradi raka … Pravzaprav je v vsaki hiši, ki je pod daljnovodom, bolezen. Sicer nimamo v rokah študije, ki bi dokazovala, da je za naše tegobe in za naše izgubljeno zdravje kriv daljnovod. Toda vsi vemo, da je elektromagnetno sevanje nevarno in zdravju škodljivo!"
Erika Zoudar je ob teh skrb vzbujajočih dejstvih še opozorila: "To, kar nam zdaj ponuja država – pol vasi pod žicami in pol kablov vkopanih – je diskriminirajoče. Kako si država lahko dovoli, da del vasi z vkopom zavaruje pred elektromagnetnim sevanjem, del vasi pa še vedno izpostavi tej nevarnosti. Ljudje v hišah, ki bodo pod žicami, bodo še vedno tvegali bolezni. Ali je naši državi res vseeno za zdravje svojih ljudi? Denar, ki je v teh letih šel v papirologijo, v sodne dvorane, v papirnate študije – bi bil že lahko porabljen za vkop žic. In visoke napetosti v Renčah ne bi bilo več!"
Mojca Dumančič, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje