Protest je organiziralo društvo Mirna cesta, ki že dalj časa opozarja na nevzdržne razmere za prebivalce ob tej prometnici med Italijo in Hrvaško, ki so se posebej poslabšale ob vstopu Hrvaške v EU, in posledičnim povečanjem tovornega prometa. Samo lani je tako mejni prehod Starod prečkalo skoraj 290.000 tovornih vozil.
"Tovorni promet se je povečal v zadnjih petih letih za trikrat," je ob robu protesta pojasnil predsednik društva Mirna cesta Dejan Dodič. "Pristojne opozarjamo, da je tako stanje nevzdržno in da to pot uporabljajo tovornjakarji iz vzhodne Evrope, ki bi lahko uporabili pot prek Ljubljane, se pravi po avtocesti, ki smo jo zato zgradili," je dodal.
S shodom zahtevajo, da pristojne službe prisluhnejo prebivalcem in začnejo izvajati nadzor nad prometom težkih tovornjakov, da prepovejo nočne vožnje vseh tovornih vozil in vožnje težkih tovornih vozil v tranzitu po omenjeni cesti.
Razmere so postale nevzdržne
Dodič je ob tem ugotavljal, da jim glede na neodzivnost pristojnih veliko možnosti ne preostane, med temi kot skrajno silo dopuščajo tudi možnost vložitve kazenskih ovadb, verjetno proti neznanim osebam. S takšno prometno politiko, kot jo imamo, izgubljamo okoli 20 milijonov evrov letno, ki bi jih lahko pobrali s cestnino, s čimer bi lahko v nekaj letih vzporedno zgradili avtocesto, ki je bila pred desetletji celo že trasirana, je še spomnil Dodič.
Tudi udeleženci protesta so ugotavljali, da so razmere postale nevzdržne. Tovornjaki na cesti so nevarni in "res po čudežu ni kakšnih hujših nesreč", je povedal Damjan Brenčič iz Račic. "Imamo velike težave z ljudmi, ko hodijo na delo, da zamujajo na delo, nevarno je tudi za otroke," pa je pojasnil Hektor Šepič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje