V gradu Podsmreka pri Višnji Gori je sredi 19. stoletja živel in deloval baron Emil Rošic (Rotschutz), ki se je kot trgovec s čebelami ukvarjal s preučevanjem kranjske čebele in utemeljitve njenih dobrih lastnosti ponesel v svet. Baron Rotschutz je v sosednje dežele tudi prodajal roje čebel.
Višnja Gora je zato upravičeno rojstni kraj kranjske sivke. Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč pravi, da je Kranjska čebela po svetu zelo priljubljena, je druga najbolj razširjena pasma čebel na svetu, ima odlične lastnosti – je najbolj krotka, marljiva in dobro izkorišča gozdne paše.
Skulpturo kranjski čebeli bodo v središču Višnje Gore pod staro lipo v parku pred staro šolo postavili v okviru prireditev ob prvem svetovnem dnevu čebel v mesecu maju. Župan Ivančne Gorice Dušan Strnad je napovedal, da bodo v bližnji prihodnosti prenovili poslopje stare šole v Višnji Gori v Hišo kranjske čebele z izredno zanimivimi vsebinami in naj bi v prihodnje postala del mednarodne čebelarske šole.
Ob skulpturi bodo postavili tudi protokolarni čebelnjak, ki bo hkrati namenjen izobraževanju in vzreji matic. V Višnji Gori stavijo na živo zgodbo o kranjski čebeli, s katero želijo v najmanjše dolenjsko mestece, ki letos praznuje 540. onletnico mestnih pravic, privabiti obiskovalce od blizu in daleč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje