Barjanska cesta. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Barjanska cesta. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Na Mestni občini Ljubljana (MOL) za omenjena zemljišča pričakujejo 4,1 milijona evrov oz. 450 evrov za kvadratni meter. Nekaterim mestnim svetnikom iz vrst opozicije se načrti za gradnjo novega nakupovalnega središča niso zdeli smiselni, sploh ob pomanjkanju neprofitnih stanovanj v mestu.

Na občinskem javnem stanovanjskem skladu so sicer za časopis Dnevnik pojasnili, da je stanovanjska gradnja na tem območju predvidena, a da v povezavi s temi tremi parcelami obstaja vrsta zadržkov, med drugim je ena od parcel zaradi bližine ceste in obvoznice obremenjena s hrupom, ležijo pa tudi na poplavnem območju.

Opozicija: A res potrebujemo še eno nakupovalno središče?

Zoran Janković. Foto: BoBo
Zoran Janković. Foto: BoBo

To ne bo oviralo zasebnih investitorjev, da bi tam gradili veliko nakupovalno središče in 700 stanovanj, ki ne bodo neprofitna, temveč jih bodo drago prodali, je na seji poudarila svetnica iz vrst NSi-ja Mojca Sojar. Ob tem jo je zanimalo, ali Ljubljana res potrebuje še eno veliko nakupovalno središče.

Tudi Asta Vrečko iz Levice je bila kritična do načrtov. "Gre za napovedano gradnjo večjega trgovskega centra. Prepričana sem, da Ljubljana ne potrebuje še enega 20.000 kvadratov velikega trgovskega centra med že dvema večjima trgovskima conama na Viču in Rudniku ter drugih površinah, ki jih imamo v mestu," je dejala.

Župan Zoran Janković je pojasnil, da občina tudi kupuje zemljišča, ki so primernejša za gradnjo neprofitnih stanovanj, na več lokacijah jih načrtuje med 400 in 500.
Na prvi seji po poletnem premoru so se občinski svetniki lotili tudi poročila o izvrševanju proračuna v prvem polletju. Po pojasnilih vodje občinskega oddelka za finance in računovodstvo Saše Bistan je na poslovanje podobno kot lani vplivala tudi razglašena epidemija covida-19.

Obravnava polletnega poročila o proračunu

Foto: Komisija vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobov/Radio Slovenija
Foto: Komisija vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobov/Radio Slovenija

Realiziranih prihodkov je bilo za 164,7 milijona evrov oz. 37,5 odstotka načrtovanih v celem letu, realiziranih odhodkov pa za 167,8 milijona evrov, kar je 38,3 odstotka predvidenih v letu dni. Poglavitni razlog za 38,3-odstotno realizacijo je po besedah Saše Bistan sezonski vpliv gradnje.

Poudarila je, da je realizacija iz naslova turistične takse v prvi polovici leta znašala 304.000 evrov, medtem ko se je znesek v istem lanskem obdobju ustavil pri 716.000 evrov. V prvem polletju leta 2019, torej letu pred izbruhom epidemije covida-19, so prihodki iz naslova turistične takse znašali skoraj dva milijona evrov.

Občina je konec junija izkoristila devet milijonov evrov likvidnostnega posojila, dolgoročno zadolžitev pa načrtujejo v drugi polovici leta. Ob polletju je bil MOL zadolžen za 92 milijonov evrov, je še pojasnila Bistanova.

V pripravi rebalans

Ksenija Sever (SDS) je v razpravi poudarila, da je za letos načrtovana realizacija za 100 milijonov evrov višja od realizacije proračunov v zadnjih treh letih, zato pričakuje rebalans. "Mislim, da bo realizacija nižja za vsaj 15 odstotkov," je dejala.

Janković je pojasnil, da občina v proračun ob njegovi pripravi vključi čim več naložb, te pa včasih zastanejo. Rebalans, ki ga že pripravljajo, je po županovih besedah dejstvo.