Svetniki so porabili manj denarja, kot jim ga je proračun namenil. Foto: Anže Zadravec
Svetniki so porabili manj denarja, kot jim ga je proračun namenil. Foto: Anže Zadravec

Vodja službe za organiziranje dela ljubljanskega mestnega sveta Matjaž Bregar pojasnjuje, da lahko svetniški klubi in samostojni svetniki denar porabijo le za svoje delovanje. Ta gre med drugim lahko za nakup pisarniškega materiala in druge opreme, časopisov, revij, knjig, plačilo dodatne strokovne pomoči in svetovanja, za seminarje, neposredno povezane z delom mestnega sveta in reprezentančne stroške.

Zahteve, ki niso v skladu s pravilnikom, lahko MOL zavrne, sicer pa so svetniški klubi in samostojni svetniki pri porabi denarja neodvisni. Za kaj je bil denar porabljen, je navadno razvidno iz natančne specifikacije računov, ki je obvezna. Če te ni, je potrebna pisna obrazložitev, še dodaja Bregar.

Višino finančnih sredstev za njihovo delovanje svetniškim skupinam določi vsakoletni mestni proračun, odvisna pa je od števila svetnikov. V letu 2012 je bilo tako za posameznega svetnika dodeljenih dobrih 4.400 evrov.

Manj papirja več računalnikov
V svetniškem klubu Liste Zorana Jankoviča (LZJ) so od dodeljenih dobrih 110.000 evrov porabili slabih 52.000 evrov, kar pomeni nekaj manj kot 2.100 evrov na svetnika. Kot so poudarili v sporočilu za medije, z dodeljenimi sredstvi ravnajo skrbno in tudi v preteklih letih niso porabili vseh.

V zadnjih treh letih so tako privarčevali 142.700 evrov, ki so postala del integralnega proračuna MOL-a, občina pa jih je zato lahko namenila financiranju drugih razvojnih projektov, so navedli. Ob tem so poudarili tudi, da je LZJ edina lista v ljubljanskem mestnem svetu, ki iz mestnega proračuna ne dobiva mesečnih dotacij za delo političnih strank.
Po navedbah današnjega časnika Večer pa so denar porabili za tablične računalnike in drage pogostitve v različnih gostilnah. Ena teh naj bi stala 3.600 evrov. Svetniki županove liste na to odgovarjajo, da računalnike potrebujejo zaradi uvedbe elektronskega poslovanja mestnega sveta, posledično pa privarčujejo pri porabi pisarniškega papirja. Glede pogostitev pa so navedli le, da so v primerjavi z drugimi svetniškimi skupinami s sredstvi za reprezentanco najbolj varčni.

Devetčlanski svetniški klub SDS-a je za svoje delovanje lani v povprečju porabil po dobrih 3.200 evrov na svetnika, torej skupaj skoraj 29.000 evrov od dodeljenih slabih 40.000 evrov. Vodja kluba Mirko Brnič Jager ob tem pojasnjuje, da so za stroške reprezentance porabili slabih 8.000 evrov, od tega po 3.000 evrov za balkansko pojedino in srečanje z 90-članskim strokovnim svetom SDS-a, ki prek celotnega leta s svojimi predlogi, pobudami in mnenji svetniški skupini SDS-a pomaga pri njenem delu, ter za srečanje z meščani.

Vodja svetniškega kluba SDS-a je zanikal navedbe Večera, da so s tem denarjem kupili žgane pijače, čokoladne bombone in šampanjec. Za strokovno pomoč in svetovanje so namenili 9.840 evrov, za računalniško opremo pa 770 evrov, so še pojasnili v svetniškem klubu SDS-a.

Pijačo med drugim ponudijo meščanom, ki jih obiščejo
V svetniški skupini SD-ja, ki jo sestavljajo štirje svetniki, so lani dodeljenih skoraj 17.700 evrov sredstev za nekaj evrov presegli. Vodja svetniške skupine SD-ja Metka Tekavčič ob tem pojasnjuje, da so za delo svetniškega kluba porabili še več sredstev, ki pa so jih prispevali sami.

Po navedbah Večera so proračunska sredstva med drugim v SD-ju porabili tudi za ducat steklenic viskija in več drugih vrst alkoholnih pijač. Po pojasnilih Tekavčičeve z različnimi pijačami pogostijo ljudi, ki obiščejo svetniško skupino. Med njimi je veliko meščanov, ki se v prostorih svetniške skupine oglasijo predvsem pred sprejemanjem kakšnih za njih pomembnih odločitev v mestnem svetu, je dejala.
Kakšno steklenico pijače namenijo tudi za darila, ki pa po njenih besedah niso razkošna. Glede prevozov s taksijem, za katere so lani odšteli več kot 1.300 evrov, Tekavčičeva pojasnjuje, da se je vozila za potrebe dela v svetniški skupini. Zaradi dogodkov v mestni hiši in državnem zboru se ji je po njenih besedah tudi pogosto mudilo na ekonomsko fakulteto, kjer je v službi. Tekavčičeva je pojasnila še, da v preteklem letu sredstev niso namenili za računalniško opremo ali druge elektronske naprave, saj so to nakupili že v preteklih letih.

Fotografirajo dogodke svetniške skupine
V dvočlanski svetniški skupini DeSUS so lani porabili okoli 90 odstotkov od dobrih 8.800 evrov dodeljenih sredstev, v NSi-ju, ki prav tako šteje dva člana, pa skoraj vsa dodeljena sredstva. Vodja svetniške skupine NSi-ja Mojca Kucler Dolinar je pojasnila, da nekaj steklenic pijače porabijo za darila, ob kakšni priložnosti pa v svetniški skupini tudi nazdravijo.

Fotoaparat, ki so ga lani kupili in zanj po poročanju Večera odšteli dobrega tisočaka, po njenih besedah uporabljajo za evidentiranje dogodkov svetniške skupine, o katerih poročajo tudi na svoji spletni strani.

Dodeljena sredstva so lani po navedbah Bregarja nekoliko presegli tudi v svetniški skupini Zelenih Slovenije (ZS), kjer so po poročanju Večera okoli 5.700 evrov namenili arhitekturnim birojem za izdelavo dokumentacije. Samostojni svetnik Slavko Slak pa je od dodeljenih okoli 4.400 evrov lani porabil slabih 3.000 evrov.