Sredstva bo SID banka skupaj s 50 milijoni evrov, pridobljenimi z zadolžitvijo pri Razvojni banki Sveta Evrope (CEB), namenila financiranju projektov s področja infrastrukture, energetske učinkovitosti in okolja.

SID banka bo nov razvojno-spodbujevalni program financiranja občin izvajala tako neposredno kot posredno, torej skupaj z drugimi poslovnimi bankami. Namenjen je občinam in občinskim javnim podjetjem za financiranje projektov s področja infrastrukture, energetske učinkovitosti in okolja. Ročnost kreditov po tem programu je do 25 let, vrednost posameznega financiranega projekta pa do 85 odstotkov vrednosti naložb, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Podoben program financiranja infrastrukturnih projektov občin, za katerega je sredstva prav tako pridobila z zadolžitvijo pri EIB in CEB, je SID banka izvajala že od leta 2016 do letos. Ker se program s koncem letošnjega leta izteka, je sedaj za podobne namene financiranja občin pripravila novega, so pojasnili.

"Dolgoletno dobro sodelovanje med EIB in SID banko je bilo potrjeno z novim 100 milijonskim posojilom, ki bo občinam in občinskim javnim podjetjem zagotovilo dodatne možnosti financiranja. Financiranje je na voljo za projekte na področju infrastrukture, energetske učinkovitosti in okolja," je dejal predsednik uprave SID banke Sibil Svilan.

Dodal je, da SID banka pri tem zagotavlja prenos vseh prednosti virov EIB v gospodarstvo - dolgih ročnosti, možnih namenov in načinov porabe, cenovne ugodnosti, stalne razpoložljivosti in geografske pokritosti.

Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo financirani projekti ključni za trajnostni razvoj Slovenije, saj le tako dolgoročni in ugodni viri financiranja omogočajo uspešno realizacijo projektov javne infrastrukture.

Podpredsednica EIB Liljana Pavlova je izpostavila, da sta EIB in SID banka ustvarili nov vir cenovno ugodnejšega financiranja za hitrejši razvoj občin ter hitrejši gospodarski in družbeni razvoj Slovenije. "Z našimi sredstvi bomo prispevali k izboljšanju življenjskih razmer, energetski učinkovitosti in varstvu okolja v lokalnih skupnostih ter prispevali k slovenskim in evropskim prioritetam regionalnega razvoja," je povedala.

Ob tem je spomnila, da je krepitev kohezije v EU eno izmed poslanstev EIB in eden od razlogov, zakaj je bila banka pred več kot šestimi desetletji ustanovljena.