Na ta način so prisluhnili zahtevam civilne iniciative, ki je opozorila na nesorazmerno visok komunalni prispevek v tržiški občini.
Civilna Iniciativa je poudarila, da je bil komunalni prispevek izračunan po precej višji ceni kot občanom bližnjih občin, kar predstavlja občutno finančno breme za številne družine. Za hišo z 200 kvadratnimi metri je bil tako po navedbah iniciative v Tržiču izračunan prispevek 3400 evrov, v Naklem 1300, v Škofji Loki 1500, v Radovljici pa 1800 evrov.
V iniciativi so opozorili tudi, da trenutna ureditev ne upošteva preteklih vlaganj občanov v komunalno opremo, kar povzroča neenakopravno obravnavo zavezancev v primerjavi s prejšnjimi obdobji. Poleg tega so bili v letih 2012 in 2016 na sejah občinskih svetov sprejeti sklepi o olajšavah, ki so bile upoštevane ob izdaji odločb, tokrat pa takšnih olajšav ni bilo.
Na občini so opozorilom civilne iniciative prisluhnili na novembrski izredni seji in se nato lotili iskanja rešitve ter usklajevanja s predstavniki civilne iniciative in vodji svetniških skupin. Odločili so se za subvencioniranje kot najboljšo rešitev za tiste, ki so prispevek v zadnjih letih že plačali, kot za tiste, ki ga še niso. Skupaj gre za okoli 400 odločb.
Tako so na Občini Tržič pripravili predlog odloka o subvencioniranju, ki so ga svetniki na četrtkovi seji soglasno potrdili. V skladu z novim odlokom bo oseba, ki je na podlagi pravnomočne odločbe, izdane do konca leta 2026, zavezanec za plačilo komunalnega prispevka in je odmerjeni komunalni prispevek v celoti plačala oziroma je plačala prvi obrok, upravičena do subvencije. Višina subvencije bo znašala 35 odstotkov od odmerjenega komunalnega prispevka.
Upravičenec, ki bo z ustreznimi dokazili dokazal, da je v preteklosti vlagal lastna sredstva v gradnjo javne kanalizacije ali da je v preteklosti že poravnal obveznosti plačila komunalnega prispevka za javno kanalizacijo, bo poleg omenjene subvencije upravičen še do dodatne subvencije v vrednosti 30 odstotkov od odmerjenega komunalnega prispevka.
Subvencije se bodo izplačevale po prijavah na javni razpis, ki ga bo objavila občina. Javni razpis bo odprt do porabe sredstev oziroma najdlje do konca tekočega proračunskega leta. Če bodo razpoložljiva sredstva porabljena, se bodo upravičencu sredstva dodelila v naslednjem proračunskem letu.
"Odločitev, kaj in kako, ni bila najbolj lahka, ker tudi finančno zadeva ni najbolj lahka," je na četrtkovi seji povedal tržiški župan Peter Miklič. Pojasnil je, da je odlok vplival tudi na proračun, saj so morali v njem za subvencije zagotoviti okoli 450.000 evrov. Tako so morali občini poseči v proračun za prihodnje leto, ki je bil pred tem v prvem branju že sprejet. Skupaj s spremembami so ga svetniki v drugem branju potrdili na četrtkovi seji.
Na seji je župan podal tudi informacije o sanaciji po požaru, ki je 25. novembra poškodoval večstanovanjsko hišo v središču Tržiča. Pojasnil je, da bo sanacijo vodil Stanovanjski sklad RS, ki je lastnik treh stanovanj v objektu, medtem ko sta dve lastniški. Dogovorjeno je bilo tudi, da bo ta konec tedna steklo pospravljanja okolice objekta, kjer še vedno ležijo opeka, izolacija in drugi materiali.
Župan upa, da bo sanacija potekala čim hitreje, medtem pa bo občina priskočila na pomoč stanovalcem objekta, v katerem do zaključka sanacije ni mogoče prebivati. "Vsi stanovalci so na toplem in varnem," je zagotovil župan, ki je vesel, da dobro okreva tudi stanovalec, ki je bil v požaru poškodovan. Od petih stanovanj v hiši so bila zasedena štiri stanovanja. Dve družini bosta do sanacije bivali pri sorodnikih, dvema družinama pa bo občina zagotovila neprofitni občinski stanovanji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje