V četrtek je o tem potekala tudi izredna seja tržiškega občinskega sveta, na kateri so sklenili, da bodo na občini preverili zakonite možnosti morebitnih olajšav.

Civilna iniciativa je sklic izredne seje predlagala zaradi perečih vprašanj glede višine in metodologije odmere komunalnega prispeva, ki ga občani ocenjujejo kot nesorazmerno visokega. Iniciativa je opozorila, da je bil komunalni prispevek obračunan po precej višji ceni kot občanom bližnjih občin, kar pomeni občutno finančno breme za številne družine. Za hišo z 200 kvadratnimi metri je bil tako po navedbah iniciative v Tržiču izračunan prispevek v višini 3400 evrov, v Naklem 1300, v Škofji Loki 1500, v Radovljici pa 1800 evrov.

V iniciativi, v kateri so zbrali že okoli 340 podpisov občanov, so izpostavili tudi, da trenutna ureditev ne upošteva preteklih vlaganj občanov v komunalno opremo, kar povzroča neenakopravno obravnavo zavezancev v primerjavi s prejšnjimi obdobji. V letih 2012 in 2016 so bili na sejah občinskih svetov namreč sprejeti sklepi o olajšavah, ki so bile upoštevane ob izdaji odločb, tokrat pa takšnih olajšav ni, zato občani niso obravnavani enakopravno, so opozorili v civilni iniciativi.

Izredno sejo občinskega sveta so zahtevali, da bi razpravljali o možnostih znižanja prispevkov in uvedbi olajšav ter pravičnejše obravnave vseh občanov. "Zakon ne ločuje zavezancev plačila glede na časovno dokončanje komunalnega omrežja v kraju njihovega bivališča," so poudarili in dodali, da je to kršitev človekovih pravic, ker se pri sedanji odmeri ne upoštevajo enaka merila za vse zavezance, torej za pretekle in tiste, ki se zdaj priključujejo na komunalno omrežje.

Kot je po seji za STA povedal tržiški župan Peter Miklič, so po razpravi sklenili, da do naslednje seje občinskega sveta pripravijo vse možne projekcije, kako bi lahko občina z zakonitim predpisom oziroma odlokom pomagala s subvencijami, še zlasti tistim, ki zatrjujejo, da so komunalni prispevek nekoč že plačali. "Želimo občanom stopiti naproti in jim pomagati," je poudaril župan.

Ob tem je opozoril, da je bila v razpravi večkrat poudarjena enakopravnost, v tem primeru pa gre za položaj, v katerem sta dve tretjini zavezancev za plačilo komunalnega prispevka le-tega že plačali. Če bi znižanje prispevka, olajšave ali subvencije priznali samo pritožnikom, to ne bi bilo enakopravno.

Župan je napovedal, da se bodo prihodnji teden na to temo srečali s svetniškimi skupinami in občinskimi strokovnimi službami, da bodo preverili, kaj je mogoče zakonito storiti, da bi v največji možni meri zagotovili enakopravno obravnavo vseh občanov, ki so že plačali oziroma so dolžni plačati komunalni prispevek po odloku iz lanskega leta.

Kot meni župan, bo verjetno treba posebej obravnavati vsak primer in težave ne bo mogoče rešiti rokohitrsko. Razlog je tudi v tem, da mora biti občina previdna pri posledicah za občinski proračun v prihodnjem letu, ko je v načrtu velika investicija v prizidek osnovne šole in vrtca.