Doslej je odkritih 23 grobov, nanje pa opozarjajo leseni križi, ki so tudi v gozdu nedaleč stran od sedaj skupnega kamnitega obeležja, poroča Večer.

Spominsko obeležje za po vojni pobite stoji na javni površini, tik ob planinski poti, ki vodi z Bellevueja na Areh. Postavljeno je bilo z donacijami posameznikov in društev, vključno s potomci nekdanje mariborske nemške manjšine.

Ti, kakor tudi iz Avstrije, so se po poročanju Večera danes tudi v velikem številu udeležili dogodka, ki je potekal v slovenskem in nemškem jeziku.

Odkritja spomenika so se udeležili številni visoki gostje, med drugim veleposlanica Avstrije Elisabeth Ellison-Kramer in veleposlanica Nemčije v Sloveniji Sylvia Groneick. Na Pohorje je prišel tudi predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. Spominsko znamenje je blagoslovil mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl.

Slavnostni govornik je bil zgodovinar Mitja Ferenc, ki je prebral pričevanje o grozotah, ki so se dogajale leta 1945 na Pohorju. Predstavil je še aktivnosti pri odkrivanju drugih prikritih grobišč po Sloveniji. "Da je naša država občasno stopila na pot zmanjšanja civilizacijskega dolga do brezimnih žrtev, so bili potrebni pogumni in vztrajni posamezniki, kakor je Martin Kostrevc," Ferenca povzema Večer.