Direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura je povedala, da so se prenove prostorov doma lotili sistematično. Tako so v preteklih letih po posameznih fazah in nadstropjih praktično prenovili celoten zdravstveni dom, za konec pa so si pustili 40 let staro zobno polikliniko, saj je prenova predstavljala poseben izziv. Pridobili so tudi prostor za dve dodatni ambulanti, v katerih si v bližnji prihodnosti želijo ortodontske ordinacije in ordinacije za specialistična zdravljenja.
Gorenjska ima odslej tudi sodobno dežurno zobno ambulanto. V Kranju namreč deluje edina zobna urgenca na Gorenjskem, v kateri med konci tedna sprejmejo tudi do 30 bolnikov na dan. Ambulanta je zdaj opremljena s sodobno opremo in zobozdravstvenim stolom, kar bo omogočalo kakovostno zdravljenje akutnih primerov po zadnjih strokovnih smernicah.
Na kranjski zobni polikliniki, ki je največji javni zobozdravstveni center na Gorenjskem, v javnem delu sistema deluje osem ambulant in osem zobozdravnic. Koncesionarji zasedajo še šest ambulant in tri zobozdravstvene laboratorije. V mreži pa so še ambulante po nekaj osnovnih šolah in v Stražišču ter Cerkljah. Poleg primarne zobozdravstvene oskrbe izvajajo tudi specialistična zdravljenja s področja pedontologije, ortodontije in endodontije.
Kot je povedal direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Matjaž Žura, se je dostopnost zobozdravstva v zadnjih 16 letih na Gorenjskem precej izboljšala, saj je regija dobila kar nekaj novih programov odraslega in mladinskega zobozdravstva. Prihodnje leto pa si obetajo še dodatne štiri programe za odrasle in enega za otroke, pri čemer bosta dva v Kranju in po en v Tržiču, Radovljici ter Škofji Loki.
Več investicij bo tudi v osnovnem zdravstvu
V prihodnjih letih si gorenjsko osnovno zdravstvo obeta tudi vrsto investicij v nove prostore, pri čemer velja, da jih najbolj primanjkuje v Kranju, pa tudi v Škofji Loki, Tržiču, Bledu in na Jesenicah.
V Kranju se potegujejo za sredstva za ureditev satelitskega urgentnega centra, ki naj bi stal od 800.000 do milijon evrov. Poleg tega si nove prostore za zdravstveno dejavnost obetajo tudi v projektu treh stolpičev, poimenovanem Severna vrata. En stolpič bo glede na sedanje načrte namenjen izključno Zdravstvenemu domu Kranj oziroma Osnovnemu zdravstvu Gorenjske, eden zasebnim ambulantam, tretji pa stanovanjem.
Kot je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec, bodo javno-zasebno partnerstvo, s katerim bodo uresničili projekt, kranjski mestni svetniki predvidoma obravnavali na marčevski ali aprilski seji. Če bo vse v redu, bi lahko do poletja že podpisali pogodbo, trenutno pa poteka projektiranje, je pojasnil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje