Po besedah ministra za javno upravo Boštjana Koritnika na sklepnem dogodku konference Zlati kamen 2022 v Ljubljani so omenjene občine lahko zgled drugim občinam: "To razumem kot napor vodstev občin za dvig kakovosti življenja občank in občanov in za krepitev učinkovitosti lokalne samouprave."
Veseli ga, da občine ostajajo zavezane razvoju kljub težavnim okoliščinam, ob tem pa je dodal, da se tudi država zaveda svoje vloge.
"Finančna podstat je zelo visoko, če ne najvišje, na lestvici pogojev za uspešno delovanje občin. Zadnji dogovori o višini povprečnine med državo, vlado in reprezentativnimi združenji občin prinašajo zadnja tri leta višjo povprečnino in pomenijo dodatna sredstva, ki jih občine lahko namenijo za financiranje razvojnih nalog," je povedal minister.
V letošnjem izboru Zlati kamen, katerega organizatorja sta podjetji Planet GV in SBR, so ocenjevali razvoj občin med letoma 2018 in 2022. Poleg splošnega razvoja so posebej skrbno spremljali trajnostno usmerjenost občine in vključevanje prebivalcev v odločanje. Pri oceni razvoja so podobno kot leta 2018 ocenjevali tudi raven, do katere so župani in občinski sveti v času mandata izpolnjevali svoje obljube.
Regijske zmagovalke in prejemnice priznanj za razvojno najprodornejše občine so Ajdovščina v zahodni Sloveniji, Medvode v osrednji in jugovzhodni Sloveniji z Notranjsko, Solčava v regiji od Koroške do Posavja ter Dobrovnik v vzhodni Sloveniji.
Zlati kamen za Ajdovščino
Veliko nagrado zlati kamen 2022 je prejela občina Ajdovščina. Kot izhaja iz obrazložitve, je prva sistematično uvrstila mlade v jedro razvojne strategije in uvedla participativni proračun, v njej je zaživela ena prvih energetsko povsem samooskrbnih skupnosti pri nas. "V kratkem času, v osmih letih, so v kraju naredili popoln razvojni preobrat, prej problematični trg dela je zdaj med najbolj razvitimi in najbolj dinamičnimi pri nas. Dopolnjuje jih pregled projektov, ki kaže na usmerjenost v celovit in trajnostno obarvan razvoj," je zapisal strokovni svet.
Župan Tadej Beočanin je ob prejemu nagrade povedal, da je ključna usmeritev njihovega dela kakovost življenja vseh prebivalcev občine. "Smo v odlični kondiciji, ki jo nameravamo v prihodnje ohranjati in skrbeti za to, da bodo ljudje v naši občini ne samo ostajali, ampak vanjo tudi prihajali," je dejal.
Nagrado zlati kamen za razvojno najprodornejšo majhno občino, ki so jo letos prvič podelili, je prejela Solčava, ki je po navedbah strokovnega sveta "primer, ki kaže, da se lahko tudi zelo majhna občina kakovostno razvija, če je pristop primeren". Izpostavili so veliko podjetnost in zmožnost zbrati razvojna sredstva ter izrazito strateško delovanje občine, ki ima najvišji proračun na prebivalca v Sloveniji.
"Vizija Solčavskega je biti povezana, trdoživa in uravnotežena gorska skupnost. Verjamem, da nam bo uspelo," je dejala županja Katarina Prelesnik.
Finalistke v izboru za najprodornejše občine v letu 2022 so bile poleg omenjenih še Bled, Bohinj, Loški Potok, Vodice, Dravograd, Laško, Lovrenc na Pohorju in Sveta Trojica v Slovenskih goricah.
Občine zdravja
NIJZ je podelil priznanje občina zdravja. "Zagotavljanje kakovostnega življenja, skrb za družbeno povezanost, spodbujanje prostovoljstva in večje vključenosti občanov v Logatcu udejanjajo s konkretnimi in smiselno izbranimi ter usmerjenimi projekti. Logatec odlikuje tudi skrb za zdravo okolje," med drugim piše v utemeljitvi.
"Pomembno je, da živimo zdravo, krepimo notranjega duha, se med seboj pogovarjamo in poslušamo," pa je dodal župan Berto Menard. Finalistke za to nagrado so bile še občine Šentjur, Kanal ob Soči, Koper, Radovljica, Starše, Črenšovci, Mokronog-Trebelno in Ravne na Koroškem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje